Czy posiadając orzeczenie z tytułu niezdolności do pracy można pracować?
10-02-2021Orzeczenia ZUS brzmiące „(…)niezdolny dla pracy(…)” nie oznaczają braku możliwości podjęcia zatrudnienia.
ZUS osobę niezdolną do pracy definiuje na podstawie ustawy z 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. „Niezdolną do pracy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu.” Wyróżnione zostały stopnie niezdolności do pracy:
- częściowa niezdolność do pracy,
- całkowita niezdolność do pracy,
- niezdolność do samodzielnej egzystencji*.
Zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych:
- niezdolność do samodzielnej egzystencji z orzeczenia ZUS jest traktowana na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- całkowita niezdolność do pracy z orzeczenia ZUS jest traktowana na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- częściowa niezdolność do pracy z orzeczenia ZUS jest traktowana na równi z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności**.
Osoby posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności mogą podejmować zatrudnienie na otwartym rynku pracy oraz w zakładach pracy chronionej. Art. 4, pkt. 5 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych informuje, że „zaliczenie do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności osoby (…) nie wyklucza możliwości zatrudnienia tej osoby u pracodawcy niezapewniającego warunków pracy chronionej, w przypadkach:
- przystosowania przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej;
- zatrudnienia w formie telepracy.***” Jeżeli pracodawca z otwartego rynku pracy dostosuje warunki panujące w jego zakładzie do potrzeb osoby z niepełnosprawnością, to zatrudnienie jest możliwe.
W wyżej wspomnianej ustawie zawarte są również kolejne kroki, jakie należy podjąć dążąc do podjęcia pracy. Konieczne jest „dokonanie oceny zdolności do pracy, w szczególności przez:
- przeprowadzenie badań lekarskich i psychologicznych umożliwiających określenie sprawności fizycznej, psychicznej i umysłowej do wykonywania zawodu oraz ocenę możliwości zwiększenia tej sprawności,
- ustalenie kwalifikacji, doświadczeń zawodowych, uzdolnień i zainteresowań,
- prowadzenie poradnictwa zawodowego uwzględniającego ocenę zdolności do pracy oraz umożliwiającego wybór odpowiedniego zawodu i szkolenia,
- przygotowanie zawodowe z uwzględnieniem perspektyw zatrudnienia;
- dobór odpowiedniego miejsca pracy i jego wyposażenie,
- określenie środków technicznych umożliwiających lub ułatwiających wykonywanie pracy, a w razie potrzeby – przedmiotów ortopedycznych, środków pomocniczych, sprzętu rehabilitacyjnego itp.****”
W każdy poniedziałek i piątek zapraszam na indywidualne konsultacje doradcze w godzinach 15:30 – 17:00. Konsultacje odbywają się w Biurze ds. Osób z Niepełnosprawnościami, w Budynku Ogólnotechnicznym przy ul. Wiejska 45A, pokój 39C. Zachęcam również do śledzenia strony projektu „PB Dostępna”
W razie dodatkowych pytań jestem do Państwa dyspozycji pod adresem mailowym s.nykolyszak@pb.edu.pl lub nr telefonu 797 529 843.
*Orzeczenia lekarzy orzeczników ZUS o niezdolności do pracy wydane w 2018 roku,