Wzruszający i zaskakujący! Koncert Chóru Politechniki Białostockiej z okazji 75-lecia uczelni

Emocje jeszcze nas trzymają! W ramach Jubileuszu 75-lecia uczelni odbył się wyjątkowy koncert.

Przy akompaniamencie wybitnych muzyków wystąpił Chór Politechniki Białostockiej! W wydarzeniu wzięło udział około 100 gości.

27 maja w Centrum Nowoczesnego Kształcenia zjawili się pracownicy z rodzinami, studenci oraz emerytowani pracownicy. Było klimatycznie.

Wszystko się udało, a najbardziej zaskoczenie. Goście nie spodziewali się znanych utworów klasycznych i rozrywkowych w tak oryginalnych aranżacjach. Występ 35. Chórzystów, 3. solistów oraz 6. instrumentalistów pod batutą prof. Wioletty Miłkowskiej zainaugurowała dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej, która oficjalnie powitała uczestników wydarzenia.

Chór towarzyszy uczelni prawie od początku jej powstania i przede wszystkim pozwala udzielać się artystycznie pracownikom i studentom. To jego kluczowa rola, ale chór też jest marką Politechniki Białostockiej – rozsławia naszą uczelnię koncertując i biorąc udział w konkursach – mówiła Rektor Politechniki Białostockiej po pierwszych utworach w ciekawie brzmiących aranżacjach, podkreślając kunszt i wdzięk wykonania kompozycji.

Ostatnie promienie słońca, dzieciaki zasłuchane na poduchach i niecodzienne wykonania klasycznego i rozrywkowego repertuaru. Tak wkradli się w serca słuchaczy wykonawcy podczas poniedziałkowego koncertu,  którzy zaprezentowali nową muzycznie wersję „Gaudeamus”

– Wspólnie z chórzystami wybieraliśmy, z jednej strony takie utwory, które oni lubią, które chcieliby zaśpiewać, a z drugiej strony też takie, które by mogły pokazać poziom wokalny zespołu. I dlatego ten koncert dzisiejszy składał się z dwóch części muzyki bardziej klasycznej i części muzyki popularnej – wyjaśniała wybór utworów prof. Wioletta Miłkowska, dyrygent Chóru Politechniki Białostockiej.

A jakie wrażenia mieli goście, którzy słuchali występu naszych artystów podczas jubileuszowego koncertu?

Ja jestem pierwszy raz na takim koncercie – przeróżny repertuar i bardzo ciekawe doznania. Nie wiedziałam, że ”Ojcze nasz” można zaśpiewać w takim wykonaniu. Jestem zadowolona. Bardzo lubię takie rzeczy. Łzy się cisnęły z wrażenia – mówiła jedna z uczestniczek.

Jest to już mój drugi koncert Chóru Politechniki, w którym uczestniczę. Pierwszy, na którym byłem, był na uroczystości z okazji wręczenia dyplomów. Nie ukrywam, że wtedy, podczas tej uroczystości, występ chóru zrobił na mnie ogromne wrażenie, dlatego i tym razem nie mogłem przepuścić takiej okazji, żeby nie przyjść na koncert i posłuchać świetnego wykonania chóru Politechniki Białostockiej. Słowa uznania dla Pani Profesor i dla całego chóru Politechniki Białostockiej – z wielkim uznaniem komentował jeden z gości.

Zapytana o plany artystyczne Pani Dyrygent, zdradziła szczegóły przygotowań do nowych wyzwań.

Chcielibyśmy spróbować swoich sił w jakimś konkursie. W tym celu przygotowujemy już pewne utwory, taki blok repertuaru. Ale najbliższy czas to 28 czerwca, kiedy zespół będzie brał udział w koncercie inauguracyjnym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej.

Życzymy naszym chórzystom powodzenia we wszelkich muzycznych przedsięwzięciach. Dziękujemy za piękny koncert w ramach jubileuszu uczelni.

Wykonane utwory:

1. Whitacre – Sing gently
    fortepian –  Krystyna Rosłan
  2. L. Diczko – Otcze nasz
  3. Arcybiskup Eliasz II (Irakli Guduszauri-Szjolaszwili) – Kyrie eleison
  4. Busto-  Ave verum corpus
  5. Whitacre – Lux Aurumque
  6. Lovland; opr. M. Fedorov – You Raise Me Up
  7. R. Kelly, opr. M. Fedorov – I believe I can fly
  8. sł. Andrzej Mogielnicki, muz. Romuald Lipko, aranżacja M. Fedorov – Piąty bieg
  9. F. Mercury; opr. M. Fedorov– Bohemian Rapsody
  10. aranżacja Max Fedorov – Gaudeamus