Spotkanie Rady Przedsiębiorców na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej

W tym roku nasza uczelnia ma urodzaj ważnych dat. Równolatkiem 75-letniej PB jest również Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej. Jego jubileusz stanowił znakomitą okazję, by podsumować pewne działania, ale i zaplanować nowe. 24 kwietnia 2024 r. odbyło się posiedzenie Rady Przedsiębiorców działającej przy Wydziale, w której skład wchodzi 38 firm z regionu. Spotkanie środowiska biznesu i nauki otworzył Dziekan, prof. dr hab. inż. Michał Kuciej.

Jazon, Cynkomet, Neotech, Aquard, SaMasz, Biazet, Cirro, Stocznia Jachtowa Delphia, Masterpress, Evoluma Klaster Przemysłowy, a także nowy partner – Cirro sp. z o. o. – m.in. te firmy tworzą Radę Przedsiębiorców, która została powołana w 2016 roku na Wydziale Mechanicznym.

Do głównych celów Rady należy podejmowanie wspólnych przedsięwzięć o charakterze naukowo-gospodarczym, a także współpraca w zakresie transferu wiedzy i wzmacniania sieci powiazań między firmami, instytucjami i samorządami. Przedsiębiorcy mają niebagatelny wpływ na kształt programu studiów i dostosowania oferty edukacyjnej do potrzeb rynku. Firmy korzystają z doświadczenia, wyników badań i infrastruktury technicznej uczelni, ale zapewniają przy tym naszym studentom dostęp do m.in. praktyk oraz staży, podczas których przyszli specjaliści zyskują atrakcyjne kompetencje zawodowe.

Spotkanie przedstawicieli wielu branż pozwoliło na efektywną dyskusję na temat kwestii modernizacji kierunków na Wydziale Mechanicznym czy pomysłów dotyczących zmian w planach studiów.
W ramach wydarzenia poznaliśmy też wyniki tegorocznego Konkursu o nagrodę Rady Przedsiębiorców na najlepszą pracę dyplomową na Wydziale Mechanicznym, które zaprezentował Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia dr inż. Adam Bajkowski.

Na zakończenie uczestnicy spotkania obejrzeli sponsorowane laboratoria na Wydziale Mechanicznym (Laboratorium Elektronicznej Aparatury Medycznej, Laboratorium DemoLab).

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania Rady Przedsiębiorców na WM: