Premierowa wycieczka śladami mozaiki Politechniki Białostockiej!

wycieczka śladami mozaiki Politechniki Białostockiej

Pierwsza z serii wycieczek śladami mozaiki zadziałała jak magnes! Zjawiło się mnóstwo osób!

Pracownicy, studenci! Wszyscy chcieli poznać niesamowitą historię związaną z ceramicznymi ozdobami, które wyróżniają naszą uczelnię!

Uczestników oprowadzał dr inż. arch. Maciej Kłopotowski, dyrektor Centrum Historii PB. Wydarzenie zainaugurowała dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej, która razem ze spacerowiczami udała się w podróż sentymentalną po Wydziale Informatyki! Kolejna wycieczka 5 kwietnia!

 

To był piękny Dzień Kobiet, nie tylko dla Kobiet! Choć większość spacerowiczów była płci pięknej. Każda z uczestniczek otrzymała kwiat, wszyscy otrzymali jubileuszowe pocztówki. Wydarzenie otworzyła Pani Rektor, która wraz z pozostałymi uczestnikami chciała odkryć nieznane fakty z początków naszej uczelni i jej malowniczych dekoracji.

– Jestem bardzo ciekawa historii naszych mozaik, właściwie już kultowych. To jest naprawdę fajny symbol, który pojawia się teraz w wielu miejscach związanych z naszą uczelnią. Tego się trzymajmy. Bazujmy na naszym potencjale – powiedziała na wstępie Pani Rektor, która zanim wycieczka ruszyła, razem z uczestnikami wysłuchała pierwszej opowieści o początkach budowy kampusu i idei tworzenia wielobarwnych kompozycji.

To, że Wyższa Szkoła Inżynierska znajdowała się na terenie ówczesnej wsi Słoboda, wiedzieli nieliczni, tak samo jak o autorze kultowej mozaiki. Autorem projektu był pochodzący z Łodzi art. plastyk Krystian Salwiczek, absolwent łódzkiej ASP. To mu zawdzięczamy niesamowite ceramiczne ozdoby na naszym kampusie.

Trasa Wycieczki wiodła przez 9 punktów na Wydziale Informatyki, które wywoływały czasami niemałe zaskoczenie. Mimo, że część uczestników spaceru pracuje u nas od dawna, to wielu z nich po raz pierwszy widziało niektóre z miejsc, jak na przykład gabinet inż. Cezarego Citko, dyrektora Centrum Komputerowych Sieci Rozległych, który jest uważany za najładniejszy gabinet na terenie uczelni.

Jakie jeszcze ciekawe historie kryją mozaiki? Było ich wiele. Nie wszystkie zdradzimy, bo wycieczek będzie jeszcze sporo, ale z pewnością na uwagę zasługują ….kury, które jak głosi plotka, przekreśliły plany nominacji rektorskiej dla syna Edwarda Gierka.

Każdy z wycieczki wyniósł, co innego. Jednych zainteresowała technologia tworzenia kompozycji, inni za sprawą podpowiedzi naszego przewodnika, dostrzegli roślinne kształty mozaiki, które wcześniej wydawały się abstrakcyjne.

– Jesteśmy na co dzień z tymi mozaikami. Tak się do nich przyzwyczailiśmy, że czasami już ich nie widzimy, a przecież są tak piękne – mówiła Katarzyna Szmigiel z Kwestury o tym, co najbardziej ją zaskoczyło.

I rzeczywiście. Pracujemy, studiujemy w otoczeniu pereł sztuki zdobniczej lat 70., a nie zastanawiamy się, jaką ogromną wartość mają nasze mozaiki.

– Ja jestem pod wrażeniem chociażby tego faktu, że znam te mozaiki, człowiek tu studiował, oglądał je, sycił się nimi, a teraz poznaje ich historię. Technologia, sposób ich wykonania – nam się wydaje to takie proste, by poukładać je w kosteczkę i pokolorować, a jednak jest to niezwykła praca i jaka wartość dla uczelni – dzieliła się swoimi wrażeniami mgr inż. arch. Marta Baum z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku.

Na zakończenie wycieczki uczestnicy mogli stworzyć własną kwiatową mozaikę. Chętnych nie brakowało!

Kolejna wycieczka 5 kwietnia! Zapraszamy! Sprawdźcie szczegóły

Wycieczki śladami mozaiki są częścią wydarzeń organizowanych w ramach Jubileuszu 75-lecia PB.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia: