prof. dr hab. Eudokia Ostaszewicz

prof. dr hab. Eudokia Ostaszewicz

Prof. Eudokia Ostaszewicz była nauczycielką fizyki i chemii w liceum w Bielsku Podlaskim. To ona podjęła starania u władz wojewódzkich w celu powołania uczelni technicznej. Między innymi dzięki jej zabiegom i determinacji powstała w Białymstoku Prywatna Wieczorowa Szkoła Inżynierska NOT – dzisiejsza Politechnika Białostocka.

 

Wśród pierwszych wykładowców Wyższej Szkoły Inżynierskiej, zakwalifikowanych przez Komisję Naukowo-Opiekuńczą NOT w dniu 9 października 1949 roku, znalazła się mgr Eudokia Ostaszewicz (później doktor, docent i profesor doktor habilitowany), która prowadziła wykłady z fizyki. Uczyła pierwsze roczniki studentów i studentek na Wydziałach Mechanicznym i Elektrycznym. W roku 1953 Eudokia Ostaszewicz rozpoczęła pracę na pełnym etacie, stając się organizatorem i pierwszym kierownikiem Zespołu (później Zakładu) Fizyki. Pełniła ona tę funkcję w latach 1959-1975 (z roczną przerwą w roku akademickim 1968/69, gdy kierownictwo Zespołu przejął dr Jan Kucharski).

Zespół (Zakład) Fizyki funkcjonował w strukturach organizacyjnych Wydziału Budownictwa, Wydziału Ogólnotechnicznego i Wydziału Mechanicznego.

Eudokia Ostaszewicz tworzyła Katedry Fizyki zarówno na Akademii Lekarskiej jak również Wieczorowej Szkole Inżynierskiej.

W 1965 roku dr Eudokia Ostaszewicz uzyskała habilitację na Politechnice Warszawskiej za pracę „Własności luminescencyjne siarczku cynku aktywowanego różnymi domieszkami”.

Profesor Eudokia Ostaszewicz zorganizowała laboratoria naukowe i dydaktyczne, kierowała badaniami naukowymi z dziedziny luminescencji, była promotorem 6 prac doktorskich pracowników Zakładu Fizyki. Po przejściu na emeryturę w roku 1975 profesor Eudokia Ostaszewicz nadal utrzymywała kontakty naukowe z Zakładem Fizyki.

Profesor dr hab. Eudokia Ostaszewicz zmarła w 1997 roku.

prof. dr hab. Eudokia Ostaszewicz

Zdjęcie 1 z 1