15 lat kierunku architektura krajobrazu w Politechnice Białostockiej

Rok 2024 jest w Politechnice Białostockiej rokiem jubileuszy. Obchodzimy 75-lecie utworzenia Uczelni, a także okrągłe rocznice powołania jej różnych jednostek. Powody do świętowania ma również Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej, który od 15 lat realizuje kształcenie studentów na kierunku architektura krajobrazu.

 

Jubileusz kierunku był okazją do posumowań, prezentacji dorobku jego wykładowców i studentów, a także do rozmowy na temat przyszłego rozwoju. Z tej okazji zespół architektów krajobrazu WBiNŚ PB zaplanował od kwietnia do grudnia kilka spotkań jubileuszowych, poświęconych zróżnicowanej tematyce: w maju i czerwcu mowa będzie o rozwoju badań naukowych i wyprawach pracowników i studentów architektury krajobrazu; jesienią będzie można obejrzeć wystawę prac dyplomowych. Zaplanowano też debatę z udziałem absolwentów i firm wspierających kierunek.

Pierwsze jubileuszowe spotkanie odbyło się w 24 kwietnia 2024 r. Rozpoczęto je symbolicznie, sygnałem dzwoneczków na lasce zaprojektowanej i wykonanej przez prof. Jerzego Grygorczuka. W uroczystości z udziałem władz uczelni i wydziału, studentów i pracowników, a także zaprzyjaźnionych naukowców z partnerskich uczelni krajowych (łączenia online) mówiono głównie o historii powołania kierunku.

– Rozwój tego kierunku napotykał na różne trudności. Jego niezaprzeczalną wartością była jednak niezwykle ambitna kadra. Dzięki sieci kontaktów z uczelniami krajowymi, w tym Politechniką Krakowską, nasi pracownicy zdobywali swoje kolejne stopnie naukowe. Za tę determinację należy podziękować zarówno zespołowi wykładowców kierunku architektura krajobrazu, jak i naukowcom z polskich uczelni, którzy dziś razem z nami świętują jubileusz kierunku. Obecnie jest to najbardziej widoczny kierunek na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku, wybitnie promujący Wydział w tzw. otoczeniu społeczno-gospodarczym. Wystawy artystyczne, ciekawe projekty zagospodarowania przestrzeni miejskich, pomysły na zielone przystanki, zielone dach, parki kieszonkowe – to są twórcze działania naszych uzdolnionych studentów, które powstają pod opieką mentorską wspaniałych dydaktyków. Trudno wyobrazić sobie lepszą promocję kierunku oraz uczelni. Będziemy to dalej wspierać i rozwijać, bo to nasza przyszłość i duma – mówił prof. dr hab. inż. Michał Bołtryk, Dziekan Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku.

Kształcenie na kierunku architektura krajobrazu rozpoczęto w 2009 roku. W tym czasie swoją kadencję na stanowisku Dziekana Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska rozpoczynała prof. dr hab. inż. Józefa Wiater.

– Powołanie kierunku zawdzięczamy mojemu poprzednikowi, Dziekanowi prof. Czesławowi Miedziałowskiemu. Jego wizję nie było jednak łatwo wcielić w życie. Brakowało warunków lokalowych, wykwalifikowanej kadry. Pomógł nam wtedy między innymi prof. Antoni Kosmala z SGGW. Jednocześnie bardzo dynamicznie rozwijaliśmy własną kadrę, wspomnę chociażby nieodżałowanego prof. Jerzego Grygorczuka, wspaniałego rzeźbiarza, który zapoczątkował u nas zajęcia o charakterze artystycznym. Dr inż. arch. Danuta Korolczuk, dr inż. Zofia Tyszkiewicz, dr inż. arch. Maciej Kłopotowski, dr Beata Matowicka to kolejne osoby, które budowały ten kierunek. Z perspektywy czasu uważam, że na uruchomieniu architektury krajobrazu w Politechnice Białostockiej, zyskał zarówno Wydział, jak i Uczelnia oraz miasto. Polska się zmienia i potrzebuje architektów krajobrazu. Wiem, że nasi absolwenci pracują w różnych regionach kraju – mówiła prof. Józefa Wiater.

Architektura krajobrazu to interdyscyplinarny kierunek studiów. Łączy nauki inżynierskie, przyrodnicze, a także treści związane ze sztuką. Architekt krajobrazu to osoba, która kształtuje przestrzeń w wielu wymiarach: od projektowania roślin na balkonie, poprzez małe ogrody, przydomowe parki, ale również działania w szerokiej, otwartej przestrzeni miasta, czy krajobrazu. W latach 2009-2024 kierunek ukończyło 369 absolwentów studiów I stopnia (z tytułem inżyniera) oraz 143 absolwentów studiów II stopnia (z tytułem magistra inżyniera).

– Miałam okazję być prodziekanem ds. studenckich na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska w czasie kiedy uruchamiany był kierunek architektura krajobrazu. Wtedy Wydział zaczął się zmieniać! Nie tylko dzięki temu, że nasza oferta edukacyjna została wzbogacona o bardzo ciekawy kierunek, który od razu cieszył się zainteresowaniem wśród kandydatów. Wzbogacona została cała oferta dydaktyczna Uczelni, ponieważ architektura krajobrazu doskonale uzupełnia obszar związany z architekturą, architekturą wnętrz, gospodarką przestrzenną, inżynierią środowiska, budownictwem… Wraz z uruchomieniem kierunku na Wydziale pojawili się nowi studenci i nowi pracownicy. Wydział zaczął się zmieniać wizualnie. Na ścianach pojawiły się wystawy prac studenckich, a wokół budynku pojawiły się nasadzenia, które do dzisiaj możemy podziwiać w formie kolorowych kwietników. Pojawiły się również nowe kierunki badawcze, często interdyscyplinarne, ponieważ pracownicy związani z architekturą krajobrazu dołączyli do różnych katedr na naszym Wydziale. Realizują własne pomysły, ale też inspirują innych pracowników nowymi ideami współpracy. Dzięki temu mamy w tej chwili niezwykle interdyscyplinarny zespół naukowców, który łączy przedstawicieli takich dyscyplin jak architektura, inżynieria środowiska i inżynieria lądowa. I to jest to, o co chodzi we współczesnym rozwoju nauki i współczesnym rozwoju edukacji – zauważa Rektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB.

Architektura krajobrazu to aktywni nauczyciele akademiccy oraz studenci zaangażowani w projekty, których liczną prezentację można zobaczyć w niemal każdym zakątku Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku. Obrazy, projekty architektoniczne, makiety to m.in. dzieła studentów zaangażowanych w działalność kół naukowych: SKN Architektury Krajobrazu „Przestrzeń zieleni”, pod opieką mentorską dr. inż. arch. Wojciecha Matysa i dr inż. arch. Marty Baum oraz SKN Rysunku i Malarstwa ARTchitektura, którym opiekują się dr inż. arch. Kamil Rawski i mgr inż. arch. Elżbieta Orzechowska.

Wśród niewątpliwych osiągnięć kierunku jest ożywiona współpraca międzynarodowa, o której podczas dzisiejszego spotkania opowiedziała Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Dorota Krawczyk, prof. PB.

 – W 2016 roku zaproponowałam kolegom architektom krajobrazu udział w międzynarodowym projekcie dydaktycznym VIPSkills. To był początek wielkiej interdyscyplinarnej współpracy, która zaowocowała kolejnymi projektami, koordynowanymi przez dr inż. arch. Dorotę Gawryluk. Jako Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej bardzo doceniam tę pracę, cenną zarówno pod względem aktywizacji studentów, którzy uczestnicząc m.in. w projekcie GLOCAL wspaniale rozwijają swoją wiedzę i umiejętności, ale też pod względem ożywienia kontaktów między specjalistami z uczelni w Hiszpanii i Litwy. Wspólnie tworzymy innowacyjne formy kształcenia młodych inżynierów, powstają publikacje naukowe, ciekawe materiały dydaktyczne, tematy badawcze – podkreślała dr hab. inż. Dorota Krawczyk, prof. PB.

Informacje o kolejnych przedsięwzięciach związanych z 15-leciem kierunku studiów architektura krajobrazu w Politechnice Białostockiej będą publikowane na stronie: wb.pb.edu.pl/ak15lat

 (mr)

 

2024-04-24-15lat-architektury-krajobrazu-na-WBiNŚ-fot-Dariusz-Piekut

Zdjęcie 3 z 34

2024-04-24-15lat-architektury-krajobrazu-na-WBiNŚ-fot-Dariusz-Piekut