Nowa MOOC@PB – zapraszamy na darmowe kursy
17-09-2020
How to write (science) better
Zapraszam Państwa – przede wszystkim pracowników naukowo-dydaktycznych, doktorantów i studentów – na kurs j. angielskiego How to write (science) better (poziom B2+). Mam nadzieję, że wiedza i umiejętności zdobyte na kursie pomogą Państwu wzmocnić swoje kompetencje związane z pisaniem w j. angielskim w kontekście specjalistycznym. Podczas kursu omówię częste błędy popełniane przez autorów na poziomie słowa, wyrażenia, zdania i dłuższego tekstu oraz przedstawię skuteczne metody ich eliminowania. Podzielę się z Państwem swoją wiedzą i doświadczeniem jak stworzyć przejrzysty, spójny i dynamiczny tekst naukowy. Kurs zakłada pracę z gotowymi lekcjami, które można realizować we własnym tempie. Osoby, które ukończą kurs z wynikiem pozytywnym otrzymają certyfikat.
Rejestracja: 20 września 2020 – 3 stycznia 2021 na navoica.pl.
Autorką kursu jest mgr Monika Śleszyńska (SJO PB).
English for Business and IT students
Zapraszamy na kurs English for Business and IT students. Jest to kurs, który zawiera elementy słownictwa biznesowego i informatycznego. Kurs można traktować jako przygotowanie do egzaminu na poziomie B2. Uczestnicy mają możliwość sprawdzenia swojej znajomości słownictwa, gramatyki, poprawności wymowy, umiejętności użycia języka formalnego. Kurs zawiera materiały wideo udostępnione przez BBC, ciekawe teksty i liczne ćwiczenia leksykalno-gramatyczne. Osoby, które ukończą kurs z wynikiem pozytywnym otrzymają certyfikat.
Rejestracja na kurs: wkrótce
Autorami kursu są mgr Trevor Coldron i mgr Ryszard Czarnopyś, wykładowcy SJO PB.
Polish in your mouth
Język polski ma opinię trudnego do nauczenia się. Jednak tak naprawdę nie ma języków trudniejszych i łatwiejszych – po prostu jedne wpadają nam w ucho szybciej, inne wolniej. Niektórym obcokrajowcom nasz język zgrzyta, innym szeleści, a jeszcze inni, kiedy słyszą polski, mówią, że mają wrażenie, jakby ktoś chodził po kawałkach pobitego szkła. Polish in your mouth to kurs, który wprowadza w świat dźwięków języka polskiego, tak aby umożliwić bardziej efektywną naukę tego języka jako obcego. Kurs został przygotowany w Studium Języków Obcych PB we współpracy z Platon TV i oparty jest o najnowszą wiedzę z zakresu językoznawstwa oraz zawiera materiały dźwiękowe i video, a także animacje komputerowe, które mają ułatwić słyszenie, a także wymowę polskich głosek. Mamy nadzieję, że okaże się pomocny w nauce polskiego nie tylko dla naszych zagranicznych studentów. Osoby, które ukończą kurs z wynikiem pozytywnym otrzymają certyfikat.
Rejestracja na kurs: 1 października 2020 – 5 stycznia 2021 na navoica.pl.
Autorem kursu jest mgr Michał Citko, wykładowca SJO PB.
If you are a non-native speaker of Polish, watch the course introduction:
https://www.youtube.com/watch?v=wA9p06NVUr4
Registration for the course: 1st October 2020 – 5th January 2021 at navoica.pl.
Nauka konfiguracji sprzętu i zarządzania sieciami komputerowymi
https://navoica.pl/courses/course-v1:PolitechnikaBialostocka+NKSZSK+2020S2/about
Treści (12 modułów) m.in. Stos protokołów TCP/IP, Adresacja sieci IP, Podstawowa konfiguracja przełącznika, routing.
Realizacja kursu wymaga umiejętności posługiwania się konsolą systemu operacyjnego Windows i/lub Linux w stopniu podstawowym, tj. uruchomienia konsoli i uruchamiania poleceń w niej.
Do realizacji wybranych ćwiczeń praktycznych wymagany jest system operacyjny Linux (dowolna dystrybucja). Wystarczająca jest tzw. wersja Live – uruchamiana np. z płyty CD/DVD lub dysku przenośnego.
Wszystkie pojęcia związane z tematem są przedstawione w przystępny sposób. Główny nacisk jest kładziony na praktyczne umiejętności związane z podstawową konfiguracją sieci komputerowych.
Kurs zaczyna się 5. października 2020 r.
Autorem kursu jest dr inż. Urszula Kużelewska
Adiunkt, Wydział Informatyki, Politechnika Białostocka
Nauka programowania aplikacji internetowych typu SPA
https://navoica.pl/courses/course-v1:PolitechnikaBialostocka+AIOK+2020_1/about
Kurs dotyczy podstaw programowania aplikacji front-endowych typu Single Page Application (SPA). Będziemy korzystać z frameworków: React i Angular2+.
Kurs jest skierowany przede wszystkim do studentów studiów informatycznych, ale każdy, kto chce poznać podstawy tych dwóch frameworków, będzie usatysfakcjonowany. W tworzeniu kursu brali udział studenci, więc poziom i forma przekazu (dużo przykładów, filmy, prezentacje kodu, interaktywny kod na StackBlitz) jest dostosowana do wymagań młodych osób.
Organizacja kursu: harmonogram cotygodniowych modułów (12): część teoretyczna, refaktorowany co tydzień przykład projektu, zadania do samodzielnej implementacji oraz projekty.
Kurs zaczyna się 1. października.
W przypadku uzyskania zaliczenia (50% punktów z testó i zadań) wystawiany jest certyfikat.
Autorem kursu jest dr inż. Urszula Kużelewska
Adiunkt, Wydział Informatyki, Politechnika Białostocka
Ekosystem wsparcia przedsiębiorczości akademickiej
Kurs przeznaczony jest dla studentów, przedsiębiorców akademickich, młodych naukowców i doktorantów oraz osób które planują założyć firmę w przyszłości. W kursie znajdą się praktyczne wskazówki, case study oraz niezbędna teoria z zakresu ekosystemu wsparcia przedsiębiorczości akademickiej. Kurs w dużym stopniu będzie bazował na praktycznych przykładach wspierania przedsiębiorców przez różne instytucje: uczelnie, inkubatory, centra transferu technologii, parki naukowo-techn., przedsiębiorstwa.
Planowany termin rozpoczęcia kursu – 16.10.2020
Planowany termin zakończenia kursu – 21.01.2020
Planowany termin rozpoczęcia zapisów na kurs – 05.10.2020
Planowany termin zakończenia zapisów na kurs -15.10.2020
Czas trwania kursu – 15 tygodni x 2h
Tygodniowy wysiłek godzinowy – 2h
Rejestracja na kurs: wkrótce
Autorem kursu jest dr Urszula Kobylińska
Adiunkt, Wydział Inżynierii Zarządzania, Politechnika Białostocka