Dni Politechniki Białostockiej na XVII PFNiS

maj 23

Pokazy, warsztaty, wykłady, zwiedzanie laboratoriów – Politechnika Białostocka w ramach XVII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki przygotowała ponad 170 atrakcji. Festiwalową publiczność zapraszamy do odwiedzenia naszej Uczelni 23 i 24 maja (czwartek i piątek). A także na spotkania w Łomży (22 maja), Suwałkach (23 maja) i podczas sobotniego Rodzinnego Pikniku Naukowego na Stadionie Miejskim w Białymstoku.

Politechnika Białostocka od początku aktywnie uczestniczy w Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą przekonać się, że nauka nie musi być nudna i trudna, że można uczyć się także poprzez zabawę. Na naszych wykładach i w politechnicznych laboratoriach będzie można m.in. poznać inteligentne miasta, odnawialne źródła energii, „serce i rozum robota”. A podczas Rodzinnego Pikniku Naukowego na Stadionie Miejskim w Białymstoku utalentowany młody wynalazca Petros Psyllos odpowie na pytanie: Czy sztuczna inteligencja jest lepsza niż naturalna głupota?

Zapraszamy uczestników od lat 5 do 95! Prosimy o rejestrację wydarzenia festiwalowe: podlaskifestiwal.pl  szczególnie: przedszkola, szkoły podstawowe klasy 1-3, szkoły podstawowe klasy 4-8, szkoły gimnazjalne, szkoły średnie

Propozycje na czwartek 23 maja:

• Wydział Architektury zaprasza m.in. na „Opowieści miasta” warsztaty, które pobudzą do twórczego postrzegania przestrzeni oraz wystawy prac studentów i pracowników,
  • Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska przygotował sporo propozycji, w tym zajęcia dla młodszych odkrywców: gry i zabawy przyrodnicze oraz poznanie świata mikroorganizmów przez szkiełko mikroskopu,
  • w ciemni fotometrycznej na Wydziale Elektrycznym będzie przeprowadzić doświadczenia z światłem, dowiedzieć się dlaczego świetlówka świeci mimo braku zasilania, czym jest inteligentne oświetlenie,
  • Wydział Inżynierii Zarządzania już od rana zaprasza do udziału i kibicowania w rozgrywkach sportowych na kampusie w Kleosinie, a bliżej południa na warsztaty z programów Autodesk Inventor, który służy do projektowania produktów oraz do zwiedzania laboratoriów, z których korzystają m.in. studenci kierunku zarządzanie i inżynierii produkcji,
  • Na Wydziale Mechanicznym będzie można „zobaczyć niewidzialne” – czyli spojrzeć na światło oczami fizyka, sprawdzić, co można zmierzyć za pomocą kamery termowizyjnej, dowiedzieć się jak możemy oszczędzić wodę, ile energii drzemie w biomasie, czy jak zamienić granulki w obudowę telefonu komórkowego,
  • na specjalną prezentację „Słyszę usta, widzę głos”, podczas której dowiemy się, jak nasz mózg interpretuje mowę zaprasza Studium Języków Obcych,
  • Biblioteka Politechniki Białostockiej zaprasza od godziny 10-tej na warsztaty, gwarantujące uczestnikom sukces (Biblioteka PB – Twój algorytm sukcesu).

Piątek zapowiada się równie ciekawie:

• będzie konkurs budowania mostów z papieru na WBiIŚ,
  • warsztaty chemiczne,
  • zajęcia z matematyki z użyciem klocków LEGO,
  • pokazy walk ROBO SUMO,
  • na warsztatach z inżynierii biomedycznej będzie można zobaczyć jak tańczą szkielety!