CHARLIE-CRP- 3 stopień alarmowy

01-12-2023
Trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP
Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie przedłużające trzeci stopień alarmowy CRP (CHARLIE-CRP) na terytorium całego kraju obowiązujące do 29 lutego 2024 r. do godz. 23:59.

Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu. Wprowadzenie stopnia definiuje ustawa o działaniach antyterrorystycznych z 2016 roku. Znaczenie stopni alarmowych zostało wyjaśnione na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Od wprowadzenia (15 lutego 2022r.) na terytorium całego kraju pierwszego stopnia alarmowego ALFA-CRP, administratorzy pełnią całodobowe dyżury kluczowych systemów zarządzanych przez Uczelniane Centrum Informatyczne Politechniki Białostockiej.

Należy pamiętać, że bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od czujności nas wszystkich.

Przypominamy, że na stronie Centrum Kształcenia Zdalnego dostępne jest szkolenie Pracownik w Cyberprzestrzeni – Security Awareness, które ma na celu podniesienie kompetencji kadr w obszarze cyberbezpieczeństwa. Po poprawnie zaliczonym teście uczestnik może pobrać certyfikat. Zapraszamy do odbycia szkolenia.

Co zrobić w przypadku wykrycia nieprawidłowości?

Prosimy o zachowanie szczególnej czujności w stosunku do nietypowego funkcjonowania systemów informatycznych, usług oraz witryny www Uczelni.

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia prosimy kierować do Uczelnianego Centrum Informatycznego:
(85) 746 9775,
uci [at] pb.edu.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa prosi, aby po zauważeniu “nietypowych sytuacji” zgłaszać je na numer alarmowy 112. Sygnały są mało dostrzegalne – jednak zwracanie uwagi na to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu, pozwala na odpowiednio wczesne wykrycie zagrożenia.

UWAGA!

W związku ze zwiększonym zagrożeniem w cyberprzestrzeni wywołanym sytuacją na Ukrainie zapraszamy do zapoznania się z rekomendacjami przygotowanymi przez zespół CERT Polska.

Podstawy bezpieczeństwa w sieci

• Korzystaj z mocnych haseł i stosuj unikatowe hasła do różnych systemów.
  • Korzystaj tylko z zaufanych sieci – nie loguj się do serwisów internetowych, korzystając z publicznych i otwartych sieci typu hotspot.
  • Stosuj oprogramowanie antywirusowe.
  • Nie otwieraj podejrzanych maili.
  • Aktualizuj przeglądarkę i system operacyjny.
  • Nie klikaj w wyskakujące ekrany i podejrzane reklamy.
  • Korzystaj z dwustopniowej weryfikacji. Podwójna ochrona utrudni uzyskanie dostępu do Twojego konta.
  • Instaluj oprogramowanie tylko ze znanych źródeł.
  • Chroń nie tylko komputer, lecz także pozostałe urządzenia – zabezpiecz telefon hasłem lub odciskiem biometrycznym i nie instaluj aplikacji niewiadomego pochodzenia.
  • Nie zapominaj o wylogowaniu się z serwisów.

Jak chronić dane?

Zanim podasz jakiekolwiek dane:

1. Sprawdzaj, jakich uprawnień wymaga instalowana aplikacja.
  2. Nie klikaj w linki oraz załączniki. Jeśli otrzymasz podejrzaną wiadomość od znajomego, poświęć chwilę na zweryfikowanie jej.
  3. Nie podawaj w rozmowie (zwłaszcza telefonicznej) poufnych danych.
  4. Nie wchodź na stronę banku przez link. Wpisuj adres lub korzystaj z tzw. zaufanych zakładek. Stosuj podstawowe zasady bezpieczeństwa takie jak używanie złożonych i indywidualnych haseł dla każdej strony i odwiedzanie tylko zaufanych witryn, bez względu na to, za pomocą jakiego urządzenia się łączysz.
  5. Uważaj na płatności w aplikacjach mobilnych. Używaj tylko oficjalnych aplikacji, instalowanych z pewnych źródeł.