Politechnika Białostocka wyróżniona prestiżowym tytułem „Uczelnia w Chmurze Microsoft”

13-06-2022
Grafika Uczelni w Chmurze
Politechnika Białostocka dołączyła do elitarnego grona liderów wyznaczających standardy cyfryzacji w obszarze szkolnictwa wyższego. Wyróżnienie jest tym cenniejsze, gdyż po raz pierwszy zostało przyznane dla Uczelni w regionie północno-wschodniej Polski. List gratulacyjny oraz symboliczną nagrodę przyznaną Uczelni przez firmę Microsoft odebrała 13 czerwca 2022 r. dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej.

Modelowa transformacja cyfrowa oraz innowacyjne podejście do nauczania

Tytuł „Uczelnia w Chmurze Microsoft” jest przyznawany szkołom wyższym, które w sposób modelowy wykorzystującym narzędzia i technologię Microsoft w swojej codziennej działalności naukowej, administracyjnej i badawczej. Politechnika Białostocka również wykorzystuje swój potencjał technologiczny i synergię ludzi m.in. do tworzenia możliwie najefektywniejszych procesów edukacyjnych, które bezpośrednio wpływają na rozwój karier absolwentów, ale też udostępniając narzędzia Microsoftu ułatwia rozwój potencjału naukowego kadry naukowej, wypełniając przy tym misję dydaktyczną Uczelni.

Politechnika Białostocka rozumie i ciągle inwestuje w bezpieczną, nowoczesną i efektywną infrastrukturę informatyczną, wspierającą pracę naszej społeczności akademickiej we wszystkich jej wymiarach tj. w procesie nauczania, zarządzania uczelnią i prowadzenia badań naukowych.” – powiedział Marcin Rodzianko, Kierownik Uczelnianego Centrum Informatycznego podczas spotkania z przedstawicielami firmy.

Technologie na co dzień

Politechnika Białostocka wykorzystuje cyfrowe narzędzia Microsoftu od 2012 roku. Jednak mając na uwadze rosnące potrzeby, ale i szanse rozwoju, które daje Uczelni implementacja rozwiązań Microsoft, w 2021 roku dokonano zakupu licencji Office 365 A3. W ramach licencji zarówno studenci, jak i pracownicy mają dostęp m.in. do:

• najnowszych wersji aplikacji: Word, Excel, PowerPoint, Teams, OneNote, Outlook, Skype dla firm, Publisher oraz Access,
  • instalacji pakietu Office na maksymalnie 5 własnych urządzeniach (komputerach PC lub Mac, urządzeniach mobilnych z systemem iOS, Android lub Windows),
  • skrzynki mailowej o pojemności 100GB,
  • 1 TB osobistego miejsca na wirtualnym dysku OneDrive,
  • Azure DevTools, co umożliwia pobranie różnych aplikacji firmy Microsoft (w tym Windows).

Wszystko to umożliwiło efektywniejsze korzystanie z know-how firmy dla potrzeb dydaktycznych, naukowych i administracyjnych. Zastosowanie znajduje większość produktów chmurowych Office 365 aktywnie wykorzystywanych przez społeczność akademicką, również w celach prywatnych.

Działania Uczelni nie kończą się jednak na udostępnieniu narzędzi. Regularnie realizowane są szkolenia i kursy, które pozwalają na rozwój kompetencji cyfrowych studentów, wykładowców i pracowników na różnych poziomach zaawansowania.

W spotkaniu ze strony Politechniki Białostockiej uczestniczyli:
– dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej,
– mgr inż. Marcin Rodzianko, Kierownik Uczelnianego Centrum Informatycznego,
– mgr Magdalena Wasilewska, Zastępca kierownika Uczelnianego Centrum Informatycznego.

Firmę Microsoft reprezentowali:
– Barbara Michalska, Dyrektor Rynku Edukacyjnego, Microsoft Polska,
– Kacper Zubrzycki, opiekun Kluczowych Klientów Edukacyjnych, Microsoft Polska.

Szczegóły oraz kryteria uzyskania tytułu „Uczelnia w Chmurze Microsoft” znajdują się na stronie internetowej: https://aka.ms/uczelniawchmurze.

Zakup licencji Office365 A3 został sfinansowany ze środków „ZIREG – Zintegrowany Program Politechniki Białostockiej na rzecz Rozwoju Regionalnego” – projekt realizowany ze środków UE (POWER 3.5).