mLegitymacja w Politechnice Białostockiej

20-04-2022
mLegitymacja. mLegitymacja. Źródło: https://www.gov.pl
Studenci Politechniki Białostockiej mogą zamawiać elektroniczne wersje swoich legitymacji za pośrednictwem USOSweb i udostępnionego tam modułu mLegitymacji.

PL/ENG below

mLegitymacja studencka to mobilna wersja dokumentu (Elektronicznej Legitymacji Studenckiej), potwierdzająca status studenta i uprawniająca do korzystania z ustawowych ulg. Mobilna legitymacja studencka jest pełnoprawnym odpowiednikiem plastikowej Elektronicznej Legitymacji Studenckiej (§ 20 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia MNiSW z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów). Nie oznacza to jednak, że znika obowiązek posiadania tradycyjnego dokumentu. mLegitymacja pełni funkcję uzupełniającą. Pozwala np. potwierdzić status studenta w sytuacji, gdy dana osoba nie ma przy sobie fizycznego dokumentu. Ważna jest w okresie ważności ELS (§ 21 ust. 4 rozporządzenia MNiSW z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów).

Jej uruchomienie jest możliwe dzięki bezpłatnej aplikacji mObywatel, dostępnej zarówno dla użytkowników urządzeń z systemem Android, jak i iOS.

Czym jest mObywatel?

Aplikacja mObywatel to cyfrowy portfel na dokumenty i usługi. Dzięki aplikacji można bezpiecznie pobierać i okazywać swoje dane, realizować eRecepty bez podawania numeru PESEL, potwierdzić uprawnienia kierowcy, sprawdzić punkty karne, okazać i sprawdzić dane swojego samochodu, a także korzystać z mLegitymacji studenckiej.

Więcej o mLegitymacji: https://www.gov.pl/web/mobywatel/mlegitymacja-studencka

Kto może korzystać z mLegitymacji?

mLegitymację może zamówić student, który spełnia łącznie wszystkie poniższe kryteria:

• ma aktywny status studenta;
  • ma numer PESEL;
  • ma numer albumu;
  • ma zdjęcie w systemie USOS;
  • ma Elektroniczną Legitymację Studencką (plastikową);
  • Elektroniczna Legitymacja Studencka (plastikowa) została przedłużona w USOS;
  • dane osobowe studenta nie zmieniły się od czasu wydania Elektronicznej Legitymacji Studenckiej.

Warto podkreślić, że to student decyduje, czy i kiedy zainstaluje mLegitymację, gdyż wszystkie kroki wykonuje samodzielnie bez ingerencji uczelnianej administracji.

Jak to działa?

Zgłoszenia o uruchomienie mLegitymacji są sukcesywnie przekazywane do systemu mObywatel za pośrednictwem systemu USOS API. Po jej uruchomieniu w USOSweb pojawi się informacja o możliwości pobrania mLegitymacji. Można to zrealizować dzięki otrzymanemu kodowi QR i aktywacyjnemu. Jedna mLegitymacja może być zainstalowana wyłącznie na jednym telefonie.

mLegitymację Studencką możesz zamówić na dwa sposoby – albo przez aplikację Mobilny USOS PB, albo przez USOSweb PB.

Jak uruchomić mLegitymację?

Każdy student PB ma możliwość aktywowania mLegitymacji studenckiej. Aby tego dokonać, należy wykonać 3 kroki:

• Zaloguj się na swoim koncie w USOS web;
  • Przejdź do zakładki „Dla studentów” (górne menu panelu);
  • W bocznym menu zakładki wybierz mLegitymacja przy obszarze Moje studia (1);
    mLegitymacja w USOSweb - gdzie szukac
  • Zamów legitymację (2). Ukaże się nam informacja o przetwarzaniu zamówienia na mLegitymacji oraz jego aktualnym statusie.
    Wybierz zamów legitymację
  • Po kilku minutach należy odświeżyć stronę USOSweb. Jeżeli mLegitymacja jest gotowa do pobrania powinna ukazać się strona z kodem QR (4) oraz kodem aktywacyjnym (5). Kolejne kroki pozwalające na aktywowanie mLegitymacji realizowane są w aplikacji mObywatel.
    Kod QR w mLegitymacji

Zobacz film obrazujący zamawianie mLegitymacji przy pomocy aplikacji Mobilny USOS. Instrukcja została przygotowania przez Zespół Roboczy ds. USOS (Międzyuniwersyteckie Centrum Informatyzacji): https://youtu.be/07Wfng7DDJ8

Aplikację mobilny USOS PB można pobrać:
– ze sklepu Play: bit.ly/MobilnyUSOSPB
– z iStore: bit.ly/MobilnyUSOSPB_iOS

Jak aktywować mLegitymację?
  • Pobierz i zainstaluj aplikację mObywatel a następnie zaloguj się.
  • W panelu „Wybór dokumentu” kliknij na „Legitymacja Studencka”.
  • Przejdź przez etapy aktywacji i zapoznaj się z regulaminem (opcjonalnie możesz zezwolić aplikacji na użycie aparatu do wprowadzania informacji; domyślnie możesz wprowadzać je tekstowo).
  • Zeskanuj kod QR i potwierdź kodem aktywacyjnym – oba kody znajdziesz w USOSweb lub w Mobilny USOS PB w zakładce mLegitymacja (4) – po czym naciśnij „Aktywuj”.
  • Po wykonaniu powyższych czynności możesz zacząć używać swojej mLegitymacji.

UWAGA!

• Po każdym przedłużeniu ELS należy przedłużyć ważność mLegitymacji lub w przypadku wznowienia studiów – na nowo zamówić mLegitymację.
  • Student może w dowolnym momencie unieważnić mLegitymację. Takie żądanie jest przekazywane do systemu mObywatel natychmiast, ale przez pewnie okres legitymacja może pozostać ważna (nie dłużej niż 24h).
  • Moduł mLegitymacja jest dostępny również w angielskiej wersji językowej, ponieważ aplikację może zainstalować również obcokrajowiec o ile ma numer PESEL i spełnia pozostałe warunki konieczne do ubiegania się o mLegitymację.
    Więcej informacji o numerze PESEL: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-numer-pesel–usluga-dla-cudzoziemcow-en

About mLegitymacja in English: mLegitymacja for BUT – Uczelniane Centrum Informatyczne Politechniki Białostockiej (pb.edu.pl)