SumoMasters znów na podium!

13-05-2019

Po sukcesie na Łotwie i w polskim Krasiejowie, SumoMasters zajęło drugie i trzecie miejsce na zawodach w Rumunii. Drużyna z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej wróciła z medalami międzynarodowych zawodów robotycznych BattleLab Robotica 2019 odbywających się 11 maja w miejscowości Cluj Napoca.

Do Rumunii pojechali członkowie Koła Naukowego Robotyków z WM PB: Marcin Dziubek, Łukasz Kotarski oraz Michał Falkowski. Ekipa wystartowała w konkurencji MegaSumo z czterema robotami: Masakrator, Speedster, ACE i Javelin.

To roboty, które toczą walki na zasadach prawdziwego sumo. Trzeba wypchnąć przeciwnika poza ring. Walki toczą się na matach o średnicy półtora metra, wykonanych ze stali magnetycznej. Roboty zamontowane mają specjalne magnesy i czujniki wykrywające przeciwnika – mówi Marcin Dziubek z SumoMasters. W drużynie istnieje podział na osoby odpowiedzialne za mechanikę, elektroniką i programowanie.

Roboty sumo nie są sterowane, to pojazdy autonomiczne, wcześniej programowane. Warto dodać, że 80 procent konstrukcji robota to autorskie pomysły studentów. Koszt robota to nawet 30-40 tysięcy złotych  – podkreśla dr inż. Rafał Grądzki, opiekun koła naukowego.

Po walkach w fazach grupowych do ¼ finału przeszły wszystkie cztery roboty drużyny SumoMasters oraz dwa roboty rumuńskiego teamu Flex i dwa z Uniwersytetu w Cluj. W finale miejsce drugie zdobył robot Javelin, a ACE zajął miejsce trzecie. Nagrodą za zajęcie drugiego miejsca w BattleLab Robotica 2019 jest kolejne – czwarte już – zaproszenie do Japonii na prestiżowe zawody All Japan Robot-Sumo Tournament.

4 maja na zawodach robotycznych Jurabot 2019 w Krasiejowie roboty drużyny SumoMasters zajęły wszystkie miejsca na podium! Tydzień wcześniej, 27 kwietnia na międzynarodowych zawodach Baltic Robot Sumo 2019 na Łotwie, reprezentanci Koła Naukowego Robotyków z Wydziału Mechanicznego PB również zdeklasowali swoją konkurencję  (ponownie wszystkie miejsca na podium w swojej kategorii).

Wyjazdy SumoMasters na zawody robotyczne wsparł Prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.