Sukces naszych studentów w konkursie Parlamentu Studentów RP

09-12-2020

Dwoje studentów Politechniki Białostockiej zdobyło nagrody w ogólnopolskim konkursie na najlepszą pracę dyplomową, który ogłosił Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W kategorii „Nauka na rzecz lokalnej społeczności” pierwsze miejsce wśród prac magisterskich zdobyła mgr inż. Renata Kruk-Kozłowska, absolwentka kierunku architektura wnętrz. Promotorem pracy „Projekt przestrzeni terapeutycznej” jest dr hab. inż. arch. Tatiana Misijuk, prof. PB.

W swojej pracy mgr inż. Renata Kruk-Kozłowska zaproponowała wykorzystanie przestrzeni zabytkowego zespołu klasztornego Karmelitów Trzewiczkowych w Bielsku Podlaskim na potrzeby ośrodka terapeutycznego o szczególnym profilu.

W projekcie autorka wykorzystuje terapeutyczne, wieloaspektowe działanie roślin, barw oraz naturalnego światła na relaks psychiczny i ogólne odprężenie organizmu człowieka. Stworzyła także autorski program funkcjonalny wynikający z analizy przestrzeni.

– Jego charakter terapeutyczny polega na skojarzeniu profesjonalnych i zwyczajowych funkcji terapeutycznych. Do takich elementów jak zdrowy posiłek, spędzeniu czasu w przyjaznym otoczeniu, ćwiczenia oraz warsztaty ogrodnicze, dodane zostały profesjonalne masaże i zabiegi terapeutyczne – wyjaśnia mgr inż. Renata Kruk-Kozłowska.

Drugie miejsce w kategorii „Edukacja, nauka i szkolnictwo” za pracę wieńczącą studia pierwszego stopnia zdobył inż. Adam Bajguz, student informatyki. Promotorem pracy inżynierskiej pt. „Komputerowa gra ekonomiczna poruszająca tematykę ekologiczną” jest dr inż. Marek Tabędzki.

Inż. Adam Bajguz zaprojektował prostą, o oryginalnych zasadach, grę ekonomiczną związaną z ekologią. Gra doskonale ilustruje oddziaływanie człowieka na środowisko, a zwłaszcza nieodwracalne zmiany, do których doprowadzają ludzkie decyzje. Wzrost ekonomiczny i ekspansja człowieka są tu odwrotnie proporcjonalne do jakości środowiska, wyrażanego przez wskaźnik śladu środowiskowego. Aby wygrać i osiągnąć jak najlepszy wynik, gracz musi dążyć do umiejętnego gospodarowania zasobami naturalnymi, chronić przyrodę i ją odbudowywać.

– Gra przyczynia się do lepszego zrozumienia i oceny oddziaływania człowieka na środowisko. Ma zatem charakter edukacyjny. Jednocześnie pod względem jakości kodu, aplikacja nie odbiega od aplikacji komercyjnych, profesjonalnych czy biznesowych – zaznacza inż. Adam Bajguz.

Laureaci konkursu otrzymali nagrody pieniężne.

Więcej informacji na stronie konkursu: Konkurs na najlepszą pracę dyplomową – Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej