Studenci PB zhakowali Podlaskie 4.0

24-12-2020
Studenci Politechniki Białostockiej zdominowali finał hackatonu „Zhakuj Podlaskie 4.0”, organizowanego przez Platformę Przemysłu Przyszłości i Fundację Regionalny Ekosystem Innowacji. Uczestnicy projektowali nowatorskie rozwiązania w zakresie rozwoju Przemysłu 4.0 w województwie podlaskim.

W Hackatonie rywalizowało 19 zespołów, w tym 8 z Wydziału Inżynierii Zarządzania oraz Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Celem Hackatonu było wykreowanie – w ciągu 24 godzin –innowacyjnych pomysłów z wykorzystaniem nowych technologii dla rolnictwa 4.0 w województwie podlaskim.

W kategorii „Infrastruktura i przestrzeń dla przemysłu przyszłości” pierwsze dwa miejsce zdobyły drużyny z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Zwyciężyły Sara Kowalczuk- Fijałkowska, Patrycja Lipska  i Weronika Kraińska. Jako zespół Future Flow zaproponowały zagospodarowanie terenu dawnego Dworca Fabrycznego w Białymstoku, projektując w jego miejscu centrum logistyczno-zaopatrzeniowe, laboratorium rolniczo-technologiczne, ośrodek IT oraz halę przemysłu 4.0.

Drugie miejsce zdobył zespół Archi 5.0 za koncepcję mobilnej kolonii, na terenie której budynki użytku publicznego, mieszkaniowe i rolnicze powstają z dowolnie ustawianych modułów. Zespół tworzyli: Aleksandra Gosk, Patrycja Mróz, Izabela Jarocka, Patryk Tymoszuk oraz Wojciech Trochimiuk.

W kategorii tematycznej „Technologie przemysłu 4.0 w rolnictwie drugie miejsce zajął zespół PB 4.0 z koncepcją Agri 4.0 – giełdą wynajmu maszyn rolniczych. W jego skład weszli: Adrian Białobrodzki, Paulina Olszyńska , Gabriela Smiszczułka, Martyna Wilczewska (członkowie Koła Naukowego Industry 4.0, opiekun: dr inż. Łukasz Dragun) i Paulina Niewińska (Formacja SKN Organizacji i Zarządzania, opiekun: dr hab. inż. Wiesław Urban, prof. PB).

Trzecie miejsce w tej kategorii przypadło zespołowi Magnaci z PB (Agnieszka Pruszyńska, Julia Dąbrowska, Michał Śnietka – członkowie Studenckiego Koła Naukowego Logistyki „LogiSQUAD”, opiekunki: dr Marta Jarocka i dr Urszula Ryciuk). Studenci opracowali koncepcję inteligentnego systemu zarządzania plantacją opartą na technologii Internetu Rzeczy, rolnictwie precyzyjnym oraz automatyzacji. W zamyśle autorów, rozwiązanie umożliwiało automatyzację czynności takich jak nawadnianie, nawożenie, opryskiwanie.

W kategorii tematycznej „Marketing i promocja Przemysłu 4.0 trzecie miejsce zajął zespół studentów pierwszego roku kierunku zarządzanie i inżynieria usług (Patryk Piotrowski, Krzysztof Poskrobko, Karol Truszkowski, David Węgrzynowski, mentor: dr Łukasz Nazarko, konsultant naukowy: dr hab. Ewa Glińska, prof. PB). Zespół ZiI Usługi zaprezentował wykorzystanie prospektywnego podejścia do budowania marki regionu. Opracowana koncepcja promocji województwa uwzględnia nadchodzące zmiany klimatyczne oraz atuty regionu.

Ponadto, wyróżnienie w kategorii tematycznej „Infrastruktura i przestrzeń dla przemysłu przyszłości otrzymał zespół LogiSQUAD, reprezentujący koło naukowe o tej samej nazwie, w składzie: Ewa Kotuk, Ewa Borawska, Sylwia Jurguć, Daniel Górski. Jury doceniło ich projekt pt. „Koncepcja i projekt przestrzeni infrastrukturalnej dla Hubu Innowacji Cyfrowych Dolina Rolnicza 4.0”, który polegał na zagospodarowaniu przestrzeni w pobliżu miejscowości Folwarki Tylwickie na potrzeby trzech funkcji: biznes, nauka, HoReCa.

Zespoły, które w poszczególnych kategoriach zajęły pierwsze i drugie miejsce, otrzymały odpowiednio 5 tys. zł i 4 tys. zł. Studenci, którzy uplasowali się na trzecim miejscu dostali zaproszenie do Skyboxa na mecz Jagiellonii Białystok na Stadionie Miejskim w Białymstoku oraz kolację w Hotelu Branickim wicemarszałkiem województwa podlaskiego oraz Prezesem Podlaskiego Klubu Biznesu.

Gratulujemy wszystkim zespołom!