Nauczyciel i uczeń LO PB nagrodzeni

05-09-2018

Współpraca nauczyciela i ucznia jest niezbędna w rozwoju osobistym młodego człowieka. Zadaniem tego pierwszego jest przede wszystkim przekazanie wiedzy, ale też inspirowanie w innych dziedzinach. Takiego nauczyciela, który nie ograniczył się tylko do pracy na lekcji, spotkał Patryk Ekonomiuk, uczeń Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej. Tomasz Buczkowicz nie jest typowym polonistą, swoim uczniom przekazuje bowiem pasję do teatru. Obaj, za swoje osiągnięcia, rzetelną pracę i dążenie do rozwoju zostali nagrodzeni medalami „Diligentiae – za pilność”.

Uroczystość wręczenia medali odbyła się 3 września w Białymstoku. Wyróżnienia „Diligentiae – za pilność” z rąk Prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego odebrało 90 uczniów i 90 nauczycieli.

Medal, który otrzymują najlepsi uczniowie, jest symbolem etosu uczciwej i rzetelnej pracy, dążenia do zdobywania wiedzy i wszechstronnego rozwojuTo także prestiżowa nagroda dla nauczycieli, którzy swoją postawą, przykładem życia i postępowania są wzorem dla uczniów – mówił Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Wśród wspólnych projektów teatralnych mgr. Tomasza Buczkowicza oraz Patryka Ekonomiuka warto wymienić spektakl „Księżniczka Magdalena”, który powstał według tekstu Stanisława Ignacego Witkiewicza. Sztuka, w wykonaniu uczniów LO PB, członków szkolnego koła teatralnego, miała swoją premierę na scenie Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku. W 2017 roku powstał natomiast spektakl „Kiedy przyjdą…”. Przedstawienie zdobyło drugą nagrodę w konkursie dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych „Patriotyzm dawniej i dziś”, który w programie „Niepodległa” ogłosiło Ministerstwo Kultury. Patryk Ekonomiuk otrzymał wówczas specjalne wyróżnienie za najlepszą męską kreację aktorską. Jako uczeń drugiej klasy, Patryk przygotował scenografię do prezentacji szczecińskiego teatru KANA. W tym zadaniu pomogły licealiście doświadczenia zebrane m.in. podczas pracy nad konstruowaniem „Maszyny PB”.

Pomoc, którą otrzymałem od Pana Profesora była uniwersalna. Przede wszystkim pokazywał mi możliwości oraz różne opcje, z których korzystałem – mówił Patryk Ekonomiuk. W przyszłości Patryk chciałby założyć własną firmę rozwijającą innowacje technologiczne. Natomiast teatr będzie mi towarzyszyć zawsze. To najlepszy odpoczynek, wspaniała odskocznia, którą mogłaby sobie stworzyć osoba zajmująca się technologiami. Jestem świadomy, że inżynier, po latach pracy związanych z techniką, może stać się monotematyczny. Bardzo chciałbym tego uniknąć. Stąd moje zainteresowanie teatrem. Szczególnie fascynuje mnie gra na scenie – to uczucie, którego nie da się opisać. Wtedy czuję, że tworzę coś pięknego i pokazać to ludziom – dodaje uczeń LO PB.

Jego nauczyciel, mgr Tomasz Buczkowicz podkreśla, że praca i wsparcie młodego człowieka zaczyna się zawsze od odkrycia jego pasji i zainteresowań.

Patryk zawsze wiedział do czego dąży, miał ustalony cel. Jeżeli w jakikolwiek sposób zainspirowałem go do pewnych działań, to tylko należy się z tego cieszyć – mówił Tomasz Buczkowicz.

QR kod RODO
Więcej: pb.edu.pl/rodo