Nasz student na Amp Futbol Cup 2018

11-09-2018
Dawid Dobkowski fot. Bartłomiej Budny Amp Futbol Polska

Reprezentacja Polski wywalczyła brązowy medal w Amp Futbol Cup 2018. W składzie drużyny wystąpił Dawid Dobkowski, student kierunku turystyka i rekreacja na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej​.

Finały Amp Futbol Cup 2018 rozegrane zostały 9 września na warszawskim Bemowie. W meczu o 3. miejsce Polacy wygrali z Ukrainą 2:1 (2:0). W finale Anglia pokonała 1:0 reprezentację Rosji. Dla biało-czerwonych graczy Amp futbola był to ostatni sprawdzian przed Mistrzostwami Świata w Meksyku, w którym zmierzą się z drużynami z Kolumbii, Japonii i Kostaryki. Rywalizacja o medale rozpocznie się w Meksyku 27 października, potrwa do 4 listopada.

Amp futbol (ang. Amputee Football) to rodzaj piłki nożnej rozgrywanej przez drużyny, w których biorą udział zawodnicy po jednostronnej wadzie lub amputacji kończyny dolnej (w przypadku graczy z pola) lub kończyny górnej u bramkarzy. Dyscyplina uprawiana jest w ponad 40 krajach. Mecze osób z amputacjami rozgrywane są na boisku o wymiarach 60 na 40 metrów (bramka ma 5 na 2) i trwają 2×25 minut. Zespoły grają w siedmioosobowych składach – bramkarz i sześciu zawodników.

Dawid Dobkowski urodził się z wadą wrodzoną lewej nogi, przez co do sprawnego funkcjonowania w domu i na uczelni potrzebuje specjalnej protezy odpowiedniej dla jego wieku i aktywności. Mimo dysfunkcji jest bardzo aktywną osobą. Studiuje na Politechnice Białostockiej, biega w maratonach, pielgrzymuje i marzy o założeniu ampfutbolowego klubu w Ełku. Pomagał też w tworzeniu pierwszej w Polsce akademii piłkarskiej dla dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi. Gra w reprezentacji Polski piłkarzy po amputacjach, z którą zdobył niedawno medal Mistrzostw Europy, a teraz szykuje się do walki o medale na Mistrzostwach Świata w Meksyku.

Mamy szansę wesprzeć naszego studenta! Jeszcze przez 19 dni można wziąć udział w zbiórce na protezę dla Dawida.
Przejdź do akcji na portalu zrzutka.pl ZBIERAMY NA PROTEZĘ DLA DAWIDA!

Więcej na:

www.ampfutbol.pl