Pożegnanie

25-02-2019
Aleksander Bołtryk

Z ogromnym smutkiem żegnamy zmarłego w dniu 24 lutego 2019 roku w wieku 85 lat mgr. Aleksandra Bołtryka, pierwszego Kierownika Studium Języków Obcych Politechniki Białostockiej, naszego Przyjaciela, Kolegi w zespole i wspaniałego Przełożonego w latach 1966-2002.

Mgr Aleksander Bołtryk zorganizował od podstaw Studium Języków Obcych, staraniem Jego i władz Uczelni powstały dwa laboratoria językowe oraz studio nagrań. Kierując Studium organizował kursy języków obcych niezbędnych w pracy naukowo-badawczej oraz w zagranicznych kontaktach pracowników Uczelni. Znany był jako inicjator i realizator ciekawych metod w nauczaniu języków obcych.

Mgr Aleksander Bołtryk pełnił na Uczelni szereg funkcji, m. in. był Pełnomocnikiem Rektora do spraw Rady Programowej Klubów i Radiowęzła (1968 r.) oraz członkiem Prezydium Komitetu Koordynacji i Współpracy Organizacji Studenckich, w 1976 r. został powołany na Przewodniczącego Komisji Dyscyplinarnej dla Studentów, w okresie od 1.10.1978 r. do 30.09.1980 r. był członkiem Senatu Politechniki Białostockiej, w latach 1982-1984 był członkiem Komisji do Spraw Nagród i Odznaczeń oraz Komisji Socjalno-Bytowej Pracowników.

W czasie działalności zawodowej był wielokrotnie wyróżniany nagrodami Rektora Politechniki Białostockiej, jak również Odznaką 1 000-lecia Państwa Polskiego (1966 r.), Złotą Odznaką Janka Krasickiego (1970 r.), Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju (1974 r.), Medalem KEN (1976 r.), Medalem 30-lecia Wyższego Szkolnictwa Technicznego na Białostocczyźnie (1979 r.), Medalem 40-lecia Polski Ludowej. Mgr Aleksander Bołtryk został dwukrotnie odznaczony: w roku 1976 Złotym Krzyżem Zasługi oraz w roku 1984 Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W roku Jubileuszu 50-lecia SJO (2014 r.) został uhonorowany odznaką Zasłużony dla Politechniki Białostockiej.

Żegnamy Cię, Przyjacielu

Kierownictwo i Pracownicy