Goście z Zespołu Szkół Mechanicznych

08-03-2018
goście z Zespołu Szkół Mechanicznych

7 marca 2018 – To już trzecia odsłona inspirującej współpracy dydaktycznej między Studium Języków Obcych PB oraz Zespołem Szkół Mechanicznych w Białymstoku – tym razem wizyta sześciorga uczniów z I i II klasy na zajęciach języka angielskiego w grupie III roku mechatroniki.

Na początek krótka historia:

listopad 2016:  14-osobowa grupa maturzystów z ‘mechaniaka’ pod opieką swojej pani profesor Eweliny Jaworowskiej odwiedza SJO, zwiedza budynek CNK i uczestniczy w lekcji języka angielskiego;  dla chłopaków z klas o profilu samochodowym temat związany z działaniem układu hamulcowego w pojazdach okazał się strzałem w dziesiątkę – pojawiły się prośby o ciąg dalszy

marzec 2017:  prowadzę 2 lekcje w Zespole Szkół Technicznych w ramach Tygodnia Nauk Technicznych – na zaproszenie nauczycielki języka angielskiego, pani Eweliny Jaworowskiej;  tym razem mam wspaniałych asystentów – troje studentów Wydziału Mechanicznego, którzy zajmująco opowiadają uczniom o swoich projektach, kołach naukowych i potrzebie znajomości języka angielskiego;  chyba zrobiliśmy wrażenie, bo znów pojawiły się prośby o kontynuację

marzec 2018:  kolejna edycja Tygodnia Nauk Technicznych i kolejny pomysł na pokazanie uczniom czegoś innego:  zaprosiłam ich i ich panią profesor (tradycyjnie zawsze otwartą na współpracę Ewelinę Jaworowską) do siebie na zajęcia, na których razem ze studentami  mechatroniki opisywaliśmy nowoczesne  materiały i ich właściwości

Założenie tegorocznej wizyty było następujące:  pobudzić inspiracje uczniów, pozwolić im poczuć się jak studenci  uczelni technicznej na lektoracie języka angielskiego, pokazać jak fajni i kreatywni ludzie studiują na PB. Tu moja  grupa III roku mechatroniki na Wydziale Mechanicznym okazała się wyjątkowo trafnie wybranym  gospodarzem zajęć: rewelacyjnie zaopiekowali się gośćmi, byli bardzo aktywni w trakcie zajęć i na koniec  z pasją opowiedzieli młodszym kolegom i koleżance o możliwościach angażowania się w różnorodne działania kół naukowych na swoim wydziale.

Kolejny raz warto było.  Zawsze warto robić coś, co wykracza nieco poza utarty schemat , zwłaszcza jeśli można to zorganizować w miłej atmosferze i wspierającym się gronie. Najfajniej jest potem otrzymać sygnał, że nasze działanie pomogło  komuś podjąć ważne decyzje co do przyszłości albo choćby utwierdzić się w przekonaniu co do już dokonanych wyborów. Wiem, że tak się stało po  wizycie naszych gości w SJO.  Szczerze gratuluję swoim studentom – to ich zasługa. Brawo!

Powyższe działania od trzech lat niestrudzenie wspierają:

1/ Kierownik SJO mgr Wioletta Omelianiuk,

2/ Zastępca Kierownika SJO mgr Halina Bramska,

3/ Dyrekcja Zespołu Szkół Technicznych CKP w Białymstoku oraz

4/ cała uczynna ekipa pań i panów z Administracji CNK.

Dziękuję i uprzedzam, że ciąg dalszy nastąpi 🙂

Urszula Sochoń