Mapowanie technologii krok po kroku

17-01-2022
grafika z okładką książki
Jak podjąć właściwą decyzję dotyczącą kierunków rozwoju technologicznego? Czy istnieją narzędzia ułatwiające diagnozę istniejącego stanu, identyfikację i selekcję technologii? Na te i wiele innych pytań dotyczących prowadzenia badań foresightowych odpowiada w swojej publikacji dr Alicja Gudanowska z Międzynarodowej Katedry Logistyki i Inżynierii Usług na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej.

Monografię pt. „Metodyka mapowania technologii w badaniach foresight”, udostępnioną na licencji Creative Commons można pobrać na stronie: Oficyny Wydawniczej PB (publikacje 2021). Publikacje wydawane przez Oficynę Wydawniczą PB oraz czasopisma Politechniki Białostockiej są także dostępne na stronach BIBLIOTEKI CYFROWEJ POLONA oraz CYFROWEJ WYPOŻYCZALNI Academica.

Książkę dedykuję przede wszystkim osobom, zajmującym się badaniami foresight, czyli analizą i budowaniem wizji przyszłości. Myślę jednak, że może ona także zainteresować odbiorców, którzy chcą „zdiagnozować” stan technologii i opracować jak najszerszą bazę wiedzy o danym rozwiązaniu – mówi autorka monografii dr Alicja Gudanowska.

Książka powstała także z myślą o pewnym uporządkowaniu wiedzy w zakresie terminologii. W polskiej literaturze termin „mapowanie technologii” utożsamiany jest czasem z inną metodą – technology roadmapping. Jednak analiza pojęcia, a także idei obu metod wskazują, że przyjęcie ich za tożsame jest błędem i wynika z niedokładnego, uproszczonego tłumaczenia. W zagranicznej literaturze mapowaniem nazywamy proces mający na celu określenie stanu obecnego, a na kierunkach rozwoju skupia się roadmapping. Te pojęcia staram się również uporządkować w książce – wyjaśnia autorka.

Sama metoda została opracowana na potrzeby badań foresightowych, aby identyfikować i klasyfikować technologie oraz zbierać dane o elementach z nimi związanych, tak by finalnie podejmować rzetelne decyzje w zakresie tego, czy dane rozwiązanie technologiczne rozwijać, czy też nie. Metodę można jednak stosować także w innych sytuacjach – kiedy chcemy podkreślić istniejące pomiędzy technologiami powiązania, czy w aspekcie analizy technologii podczas optymalizacji jej parametrów, bądź do unaocznienia nie tyle relacji, co przepływów informacji, bądź zasobów w sieci technologii, na przykład wykorzystywanych w wybranym przedsiębiorstwie – dodaje dr Alicja Gudanowska.

Z publikacji skorzystać mogą badacze, zajmujący się foresightem, instytuty i jednostki badawcze, ale też studenci kierunków związanych z technologiami, np. zarządzanie i inżynieria produkcji. Autorka proponuje gotowy sposób postępowania – opisaną krok po kroku procedurę badawczą – przepis na to, co zrobić by określić bieżący stan rozwoju danej technologii.

Zapraszamy do lektury!

Autor: Alicja Ewa Gudanowska
Tytuł: Metodyka mapowania technologii w badaniach foresight
Rodzaj publikacji: monografia
Rok wydania: 2021
eISBN: 978-83-67185-01-1

Dr Alicja Gudanowska jest pracownikiem Międzynarodowej Katedry Logistyki i Inżynierii Usług na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. W obszarze jej zainteresowań naukowych są: diagnoza kompetencji (szczególnie w przedsiębiorstwach produkcyjnych), Industry 4.0, wizualizacja i analiza sieci, futures studies, foresight, zarządzanie technologią.

(mr)