Funkcje jednej zmiennej i ich granice

17-05-2022
Okładka książki Funkcje jednej zmiennej i ich granice
Wydaje się, że pojęcie funkcji jednej zmiennej wszyscy znamy z nauki matematyki w szkole. Ale czy potrafimy podać definicję funkcji jednej zmiennej albo ciągu liczbowego? Czy umiemy obliczać ich granice? Jak wykorzystać ciągi liczbowe w analizach finansowych?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących analizy funkcji jednej zmiennej można znaleźć w podręczniku napisanym przez czterech wykładowców Międzynarodowej Katedry Logistyki i Inżynierii Usług Wydziału Inżynierii Zarządzania: dr inż. Anny M. Olszewskiej, dr Beaty Madras-Kobus, dr Justyny Kozłowskiej oraz dr Marty Jarockiej, prof. PB.

Podręcznik pt. „Funkcje jednej zmiennej i ich granice. Podręcznik dla studentów studiów licencjackich i inżynierskich” udostępniony na licencji Creative Commons można pobrać na stronie: Oficyny Wydawniczej PB (publikacje 2021). Publikacje wydawane przez Oficynę Wydawniczą PB oraz czasopisma Politechniki Białostockiej są także dostępne na stronach BIBLIOTEKI CYFROWEJ POLONA oraz CYFROWEJ WYPOŻYCZALNI Academica.

Autorki podkreślają, że opracowanie powstało z myślą o studentach Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej kształcących się na kierunkach: logistyka, zarządzanie, zarządzanie i inżynieria produkcji, zarządzanie i inżynieria usług oraz inżynieria meblarstwa. Może ono również służyć innym młodym adeptom matematyki: studentom studiów licencjackich i inżynierskich, którzy poznają tajniki analizy funkcji jednej zmiennej. Książka zawiera bowiem podstawowe treści, które są zgodne z obowiązującym programem przedmiotu matematyka na wielu kierunkach studiów.

Podręcznik składa się z pięciu rozdziałów. W pierwszym przedstawiono definicję funkcji jednej zmiennej i omówiono jej podstawowe własności. Zaprezentowano w nim również wzory funkcji elementarnych. W rozdziale drugim zdefiniowano ciągi liczbowe i omówiono ich podstawowe własności. Ponadto pokazano metody obliczania granic właściwych i niewłaściwych ciągów, a także zastosowania ciągów w zagadnieniach finansowych. Kolejny rozdział poświęcono granicom funkcji. Zdefiniowano w nim granice funkcji w punkcie oraz w nieskończoności, ponadto omówiono zastosowanie granic do badania ciągłości funkcji i wyznaczania asymptot wykresu funkcji. Ostatnie dwa rozdziały zawierają materiał powtórzeniowy w formie testu jednokrotnego wyboru oraz zadań do samodzielnego rozwiązania. Każdy z rozdziałów podręcznika (oprócz powtórzeniowych) zawiera wiele przykładów ze szczegółowym opisem ich rozwiązania oraz zadania do samodzielnej pracy wraz z odpowiedziami.

Autorki podręcznika od wielu lat kształcą studentów podlaskich wyższych uczelni, w tym Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej, w zakresie matematyki i jej zastosowań w naukach ekonomicznych i technicznych. Publikacja jest częścią zaplanowanej serii obejmującej swym zakresem całość materiału z matematyki wykładanego na pierwszym roku wielu studiów technicznych i ekonomicznych.

Zapraszamy do lektury!

Tytuł: Funkcje jednej zmiennej i ich granice. Podręcznik dla studentów studiów licencjackich i inżynierskich

Autorzy: dr inż. Anna M. Olszewska, dr Beata Madras-Kobus, dr Justyna Kozłowska, dr Marta Jarocka, prof. PB

Rodzaj publikacji: podręcznik