Biblioteki naukowe – doświadczenia przeszłości, wyzwania jutra

12-09-2022
okładka monografii Biblioteki PB w serii #publikacje PB
Nakładem Oficyny Wydawniczej PB ukazała się w lipcu 2022 roku monografia „Biblioteki naukowe – doświadczenia przeszłości, wyzwania jutra”, inspirowana referatami wygłoszonymi przez uczestników ogólnopolskiej konferencji naukowej. Wydarzenie odbyło się w dniach 9-10 września 2021 roku i było połączone z obchodami jubileuszu 70-lecia Biblioteki Politechniki Białostockiej.

Na publikację składają się teksty odnoszące się do problematyki organizacji i zadań współczesnych bibliotek akademickich, a także kompetencji i zadań bibliotekarzy. Autorzy podejmują próbę dokonania prognozy przyszłości bibliotek uczelnianych w Polsce w kontekście aktualnych problemów i nadchodzących zmian. Poruszają tematykę dotyczącą funkcjonowania bibliotek w okresie pandemii, zagadnień związanych z rolą bibliotek akademickich w procesie przygotowania uczelni do ewaluacji jakości działalności naukowej oraz wyzwań stawianych zarówno współczesnym, jak i przyszłym bibliotekarzom.

Artykuły, które złożyły się na monografię „Biblioteki naukowe – doświadczenia przeszłości, wyzwania jutra” powstały w drugiej połowie 2021 roku. Zawierają opis aktualnych problemów i zmian. Autorzy prac dzielą się swoimi doświadczeniami, opisują nowe usługi i sposoby komunikacji z użytkownikami w czasie lockdownu wymuszonego na skutek pandemii SARS-CoV-2 i wprowadzonych obostrzeń, wyciągają wnioski i proponują ciekawe rozwiązania, które biblioteki mogą wykorzystać w przyszłości. Ale znajdziemy tu również treści związane z charakterystyką problematyki związanej z organizacją bibliotek, próbę ustalenia zadań biblioteki akademickiej w kontekście umiędzynarodowienia uczelni, zagadnienia związane z procesem przygotowania uczelni do ewaluacji jakości działalności naukowej oraz analizę stopnia wiedzy i kompetencji pracowników naukowych w zakresie tematyki związanej z otwartą nauką i polityką otwartego dostępu. Część trzecia porusza natomiast tematy związane z zawodem bibliotekarza, w tym nowej specjalizacji – data librarian.

Wydawnictwo uzupełniono o rys historyczny Biblioteki Politechniki Białostockiej.

Zapraszamy do lektury!

Tytuł: Biblioteki naukowe – doświadczenia przeszłości, wyzwania jutra

Redaktorzy: Anna Gogiel-Kuźmicka, Elżbieta Kierejczuk

Rodzaj publikacji: monografia