Dr inż. arch. Maciej Kłopotowski napisał przewodnik dla osób niewidomych i słabowidzących

27-10-2022
grafika do spotkania autorskiego Macieja Kłopotowskiego
Dr inż. arch. Maciej Kłopotowski, dyrektor Archiwum Uczelnianego i Centrum Historii Politechniki Białostockiej oraz wykładowca Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku, napisał książkę „Podlasie na wyciągnięcie ręki – przewodnik turystyczny dla osób niewidomych i słabowidzących”.
To efekt współpracy z białostockim oddziałem Fundacji Szansa dla Niewidomych oraz długoletniej pasji i zainteresowań autora. 31 października 2022 r. o godzinie 15 w auli Centrum Nowoczesnego Kształcenia przy ul. Zwierzynieckiej 16 odbędzie się spotkanie poświęcone promocji tej wyjątkowej publikacji.

Książka, wydana w druku transparentnym, który jest połączeniem powiększonego czarnodruku i Braille’a zawiera tyflografiki najpiękniejszych podlaskich atrakcji turystycznych. Po pozycja wyjątkowa oraz pierwsza, która w taki sposób popularyzuje i przybliża uroki województwa podlaskiego, dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, w szczególności dla osób z dysfunkcją wzroku –

Omówiłem w niej najważniejsze zabytki Podlasia i ich dostępność dla osób niewidomych i niedowidzących. W przypadku Białegostoku to oczywiście Pałac Branickich, Archikatedra Białostocka, Bazylika pw. św. Rocha, Ratusz, największe cerkwie… Opisałem również Szlak Tatarski, Krainę Otwartych Okiennic oraz te obiekty podlaskich parkach narodowych, do których mogą dotrzeć osoby niewidome – mówi dr inż. arch. Maciej Kłopotowski.

„Podlasie na wyciągnięcie ręki – przewodnik turystyczny dla osób niewidomych i słabowidzących” został wykonany w nowoczesnej i zarazem specjalistycznej technice druku transparentnego, czyli połączenia powiększonego czarnodruku oraz alfabetu Braille’a. Uzupełnieniem informacji są tyflografiki – wypukłe obrazki, które osobom z dysfunkcją wzroku pozwolą poprzez dotyk zapoznać się z miejscami oraz atrakcjami Podlasia. Wydała go Fundacji Szansa dla Niewidomych Oddział w Białystoku, przy wsparciu finansowym Województwa Podlaskiego. Nakład jest ograniczony. Wydano 25 egzemplarzy dwutomowej publikacji, które zostaną bezpłatnie przekazane instytucjom publicznym oraz osobom z niepełnosprawnością wzroku.

To dobry krok, choć pewnie wciąż niewystarczający, w kierunku aktywizacji osób z niepełnosprawnością wzroku w zakresie turystyki. Wciąż mało wiemy, gdzie znajdują się obiekty, które mogą zwiedzić i poznać osoby z niewidome i słabowidzące. Barierą jest także to, że nawet do tych modeli, czy eksponatów, które są dostępne haptycznie, osoby te nie mogą dotrzeć samodzielnie, na ogół potrzebują wsparcia przewodnika – dodaje dr inż. arch. Maciej Kłopotowski.

Poniedziałkowe spotkanie z dr inż. arch. Maciejem Kłopotowskim będzie relacjonowane na żywo na facebooku Fundacji Szansa dla Niewidomych. Ponadto publikacja będzie dostępna nieodpłatnie w wersji elektronicznej na stronie internetowej fundacji.

oprac. mr