Daylighting in buildings – zajęcia dla studentów

18-11-2019
pomieszczenie biurowe_przykład oświetlenia

Zapraszamy studentów i doktorantów Politechniki Białostockiej na zajęcia otwarte dotyczące tematyki projektowania i wykorzystania oświetlenia dziennego w budynkach.

Prelegent / Speaker: dr Francesca FRAGLIASSO z University degli Studi di Napoli Federico II, Włochy – nauczyciel wizytujący w PB w ramach programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA-Partnerstwa Akademickie).

Tytuł referatu / Title of presentation: Daylighting in buildings

Streszczenie / Adstract: The lecture will deal with the benefits provided by daylighting in buildings, especially focusing on the energy saving connected to the reduction of consumptions due to electric light. The first part will be focused on the description of the characteristics of daylight and of the technologies to improve daylighting in buildings. Then, in the second part the calculation methods to evaluate daylight availability in indoor spaces and connected energy savings will be showed, considering both a static and a dynamic evaluation approach.

Wykład otwarty odbędzie się:

21 listopada 2019 r. (czwartek), godz. 10.15- 12.00

budynek Wydziału Elektrycznego, ul. Wiejska 45D, sala WE-109