Zapraszamy na finał konkursu

11-01-2018
CNK

Już jutro 12 stycznia spotykamy się o godzinie 12.00 by poznać finalistę konkursu Politechniki Białostockiej. Wyzwanie skierowane było do ludzi kreatywnych, którym bliskie są zasady fizyki, konstruowania, wprawiania obiektów w ruch. Zgodnie z regulaminem maszyna powinna składać się z połączonych ze sobą mechanizmów i pracować samodzielnie. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie zbudować takie urządzenie, nakręcić krótki film (maks. do 2 minut) dokumentujący działanie maszyny oraz przygotować opis działania. Gotowy film należało udostępnić na portalu YouTube, a link do filmu oraz opis przesłać na adres Uczelni.

Zabawa przypomina domino, z tym że małe kostki zastępują tu inne przedmioty – ich dobór i efekt końcowy zależy od wyobraźni konstruktorów. Warto jednak zaznaczyć, że wcześniej taką maszynę, ale w skali makro! zbudowali studenci Politechniki Białostockiej (zobacz Niesamowitą Maszynę PB).

W grudniu poprzedniego roku komisja konkursowa obejrzała nadesłane prace i wyłoniła najlepsze cztery projekty. Ich autorzy zostali zaproszeni na finał konkursu na Politechnice Białostockiej. Jutro finaliści zaprezentują na żywo działanie zbudowanych przez siebie “niesamowitych maszyn” i powalczą o nagrody: indeksy na studia i nagrody pieniężne (do 5 tysięcy złotych).

Projekty zakwalifikowane do finału:
1. Zespół “Zaplecze 49”: Magdalena Figura, Maria Czaban – uczennice klasy maturalnej IV LO im. K.C. Norwida w Białymstoku
Nazwa maszyny: “JEDEN SŁOŃ ZA DALEKO🐘” zobacz klip
2. Autor: Wojciech Balewicz – maturzysta z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Staszica w Sejnach
Nazwa maszyny: “MASZYNA” zobacz klip
3. Zespół ,,Technicy Mechatronicy”: Marcin Dzienis, Rafał Piechowski, Mateusz Dec – uczniowie klas maturalnych Zespołu Szkół Mechanicznych Centrum Kształcenia Praktycznego Nr 2 im. Św. Józefa w Białymstoku.
Nazwa maszyny: “NIESAMOWITA MASZYNA ZSM CKP 2 BIAŁYSTOK” zobacz klip
4. Zespół “ATOM”: Natalia Głódź, Jan Rochalski, Rafał Rochalski – uczniowie klas maturalnych z Zespołu Szkół w Sokółce
Nazwa maszyny: “CHALLENGER’17” zobacz klip

Informacje organizacyjne:
Montaż finałowych “niesamowitych maszyn” od godziny 9:00.
Prezentacje finałowe – godz. 12:00.
Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród – godz. 13:00
Miejsce: Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej, ul. Zwierzyniecka 16.

W trakcie wydarzenia dla wszystkich uczestników przewidziano w programie: zwiedzanie Uczelni, prezentacje partnerów konkursu: Firma Malow oraz Fabryki Mebli “Forte”, Program Odkrywcy Diamentów, słodki poczęstunek i napoje.

Jak dojechać?

Sponsorami Konkursu “Niesamowita maszyna” są firmy: Fabryki Mebli Forte SA oraz Firma Malow Sp. z o.o. Partnerem Konkursu jest Stowarzyszenie “Odkrywcy Diamentów”.