Na Maturanek 2023 przyszło blisko 600 maturzystów!

30-10-2023

Blisko 600 uczniów z 15 szkół ponadpodstawowych z Białegostoku i regionu wzięło udział w „Maturanku – Poranku Maturzysty”. Spotkanie zorganizowała Politechnika Białostocka wspólnie z Okręgową Komisją Egzaminacyjną w Łomży. Cel: zmniejszyć stres uczniów przed majowym egzaminem dojrzałości i przekazać jak najwięcej informacji, które pomogą w przygotowaniach do matury 2024.

25 października 2023 r. na wykładach prowadzonych przez ekspertów Politechniki Białostockiej i Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, uczniowie dowiedzieli się, co ich czeka podczas maturalnego maratonu. Podczas swojej prezentacji mówiła o tym dr Agnieszka Barbara Muzyk, Dyrektor łomżyńskiej OKE.

– Każda akcja, które przybliża zasady przeprowadzania egzaminu maturalnego – a do takich należy cykliczny „Maturanek” w Politechnice Białostockiej – jest w moim przekonaniu działaniem wartościowym i potrzebnym. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży takie inicjatywy mocno wspiera, stąd nasza liczna reprezentacja na „Maturanku”. Z prezentacjami wystąpią eksperci, którzy będą mówić o tym, jak dobrze przygotować się do egzaminu maturalnego na obowiązkowym poziomie podstawowym z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Poruszymy też tematykę przedmiotów, które na egzaminie maturalnym można zdawać na poziomie rozszerzonym. Więc z jednej strony oswajamy uczniów z egzaminem maturalnym w sesji 2024, a z drugiej przedstawiamy im Politechnikę Białostocką – bardzo dobrą uczelnię, która oferuje ciekawe kierunki – mówiła dr Agnieszka Muzyk, Dyrektor OKE w Łomży.

Uczestników „Maturanka” powitał też dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB, Prorektor ds. Studenckich Politechniki Białostockiej. A przed aulą, na maturzystów czekała miła niespodzianka, czyli prezentacja studenckich kół naukowych Politechniki Białostockiej: SKN „Orthos” z Wydziału Mechanicznego, SKN BioTech i Helisa z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku oraz SKN „W sieci rzeczy” z Wydziału Elektrycznego. W przerwach między wykładami uczniowie mogli zatrzymać się przy stoiskach i porozmawiać ze studentami o kierunkach i warunkach studiowania na naszej uczelni.

– Rekordowa frekwencja tegorocznego „Maturanka” pokazuje nam, że takie przedsięwzięcia są niezwykle potrzebne. Tym bardziej cenne jest wsparcie organizacyjne Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, które otrzymujemy już od pierwszej edycji „Maturanka” w 2015 roku. Wyniki matury często decydują o tym, czy absolwent szkoły ponadpodstawowej dostanie się na wymarzony kierunek. Dziś mamy szansę pokazać tę zależność i pomóc maturzystom w skutecznych przygotowaniach do zdania egzaminów. Wielu z nich to nasi potencjalni studenci, z którymi w następnym roku spotkamy się podczas rekrutacji na studia – podkreślał dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB, Prorektor ds. Studenckich Politechniki Białostockiej.

Czy matura jest taka straszna, jak ją malują? Uczniowie nie ukrywają, że łączy się z nią ogromny stres. Udział w takich wydarzeniach jak „Maturanek” to sposób na przełamanie lodów i oswojenie tematu. Tym bardziej, że o egzaminach maturalnych mówią eksperci Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

Daria z III Liceum Ogólnokształcącym im. K.K. Baczyńskiego w Białymstoku podlicza, że w maju czeka ją aż siedem egzaminów: na podstawie, rozszerzeniu oraz ustne.

– Stres przed maturą jest ogromny, bo to poważny i obszerny egzamin, a do tego jego wyniki zdecydują o naszej przyszłości. Ale cieszę się, że z całą klasą przyszliśmy na Maturanek. To taka duża motywacja do tego, żeby powtórzyć materiał, przejrzeć arkusze z lat ubiegłych, przygotować się we własnym tempie, ale regularnie – mówiła uczennica z Białegostoku.

Damian z Zespołu Szkół Mechanicznych im. Św. Józefa w Białymstoku najbardziej obawia się egzaminu z języka angielskiego.

– Takie spotkanie jest na pewno potrzebne. Chodzi o przekazanie aktualnych informacji, którymi nie zawsze dysponują nasi nauczyciele. Ale nie ukrywam, że bardzo cieszę się, że będę zdawał jeszcze uproszczoną maturę – powiedział nam Damian.

– Ze swojego doświadczenia wiem, że stres zabija skupienie i jakiekolwiek myślenie racjonalne na temat danego zadania. Na prezentacjach egzaminatorów z OKE sporo mi się rozjaśniło. Dowiedziałem się kilku ważnych rzeczy, między innymi z jakich możliwości można skorzystać podczas matury. Naprawdę uważam, że warto było tu przyjechać – podsumowywał swój udział w „Maturanku” w Politechnice Białostockiej Igor z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku.

„Maturanek – Poranek Maturzysty” to wydarzenie organizowane cyklicznie przez Politechnikę Białostocką i Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Łomży. Pierwsza edycja odbyła się w 2015 roku. Wydarzenie objęły patronatami: Rektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Podlaska Kurator Oświaty Beata Pietruszka oraz Dyrektor OKE w Łomży dr Agnieszka Barbara Muzyk. Patron medialny: Radio Akadera, Radio Białystok.

W aulach Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej od godziny 9.00 odbyły się prezentacje:

• Wszystko, co powinien wiedzieć uczeń o maturze w 2024 roku / dr Agnieszka Barbara Muzyk – Dyrektor OKE w Łomży (Aula I WE)
  • Dowodzenie na maturze – matematyka bez tajemnic! / dr inż. Rajmund Stasiewicz – Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej (Aula I WE)
  • O maturze z matematyki podstawowej / Ireneusz Dzida – OKE w Łomży (Aula I WE)
  • O maturze z języka obcego nowożytnego? / Katarzyna Dral – OKE w Łomży (Aula III WE)
  • O maturze z matematyki rozszerzonej / Ireneusz Dzida – OKE w Łomży (Aula III WE)
  • O maturze z języka polskiego / Zbigniew Kosiński – OKE w Łomży (Aula I WE).

(mr)

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Maturanka – Poranka Maturzysty w dniu 25 października 2023 r.