Finał konkursu naukowego Explory

23-10-2022
uczniowie z nagrodą
W dniach 19-21 października 2022 r. w Gdyni odbył się finał konkursu naukowego Explory. ALOPB reprezentowało dwa projekty: STJM – Sensoryczny Tłumacz Języka Migowego (Konrad Olifier, Jakub Kokoszkiewicz i Paweł Buczyński) oraz EV-Wozduch (Mateusz Kraśnicki i Sergiusz Jakuszewicz). Pierwszy z wymienionych projektów wygrał kategorię Innowacja Społeczna i otrzymał nagrodę w wysokości 3000zł ufundowaną przez organizatora imprezy – Fundację Zaawansowanych Technologii.

W 11 edycji konkursu wystartowało ponad 240 projektów z całej Polski. Do finału, który był trzecim etapem konkursu zakwalifikowano 34 z nich. Dwudziestoosobowe jury w skład którego wchodzili ludzie ze świata nauki i biznesu miało nie lada zadanie do wykonania. „Niezwykle trudno jest porównać i wyłonić najlepsze projekty z tak rozległych dziedzin jak biologia, chemia, fizyka, medycyna, informatyka, astronomia czy robotyka. W większości przypadków trudno nawet projekty zaliczyć do jednej czy dwóch z tych dziedzin. One są multidyscyplinarne.” – mówiła Joanna Gogolińska – prezeska FZT.

Gdynia Explory Week to nie tylko konkurs ale też ogromne wydarzenie łączące świat nauki, biznesu i sportu. Uczniowie mieli okazję wysłuchać ciekawych wykładów naukowych oraz uczestniczyć w warsztatach. Gościem specjalnym był Kajetan Duszyński – mistrz olimpijski z Tokio. Nie zabrakło też czasu na integrację podczas zajęć w Centrum Nauki Experyment oraz wieczornych wyjść na kręgle. Część oficjalna wydarzenia odbyła się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Aby wystartować w kolejnej edycji konkursu należy zgłosić projekt do 30 listopada, a już 14 grudnia w murach PB odbędzie się międzyszkolny etap 12 edycji konkursu Explory.

Więcej o Explory: https://www.explory.pl/
Więcej o szkolnym etapie konkursu: https://pb.edu.pl/liceum-ogolnoksztalcace/dla-ucznia/zajecia-dodatkowe/robotyka/explory/

Dziękujemy za opiekę oraz przygotowanie uczniów panu Grzegorzowi Nowikowi.

gn