Mamy Mistrzów Polski w algorytmice!

31-05-2021

Hubert Klimowicz, Adam Maciejczuk i Łukasz Łapiński zajęli pierwsze miejsce w finale Ogólnopolskich Zawodów Algorytmicznych organizowanych przez Centrum Mistrzostwa Informatycznego.

Centrum Mistrzostwa Informatycznego to projekt realizowany przez Politechniki: Łódzką, Warszawską, Gdańską, Wrocławską oraz Akademię Górniczo – Hutniczą z Krakowa. Projekt CMI stanowi kompleksową koncepcję wzmocnienia polskiej edukacji informatycznej ukierunkowanej na kształcenie uzdolnionych uczniów przy zaangażowaniu najlepszych uczelni technicznych w kraju. Projekt przyczynia się do rozwoju zainteresowań z zakresu algorytmiki i programowania, upowszechnienia ideę konkursów informatycznych oraz wyłania zespoły zdolne do podjęcia rywalizacji w zawodach informatycznych na poziomie krajowym oraz ogólnoświatowym. CMI przyczynia się do podniesienia kompetencji dydaktycznych 1500 osób prowadzących zajęcia informatyczne oraz 12000 uczniów.

Zawody obejmowały trzy etapy: lokalny, regionalny oraz finał. Do kolejnych etapów awansowały najlepsze zespoły z etapów wcześniejszych. W kategorii Gnomy (uczniowie klas I szkół średnich i młodsi) można programować wykorzystując języki C++ lub Python. Nasi kodowali w Pythonie.
Zawody były przeprowadzone w trybie online. W rozegranym 22 maja finale należało, w czasie 4 godzin, rozwiązać 5 zadań. Stopień trudności poszczególnych zadań znacznie wykraczał poza standardowy program nauczania informatyki.
Warto podkreślić, że na każdym z etapów: lokalnym, regionalnym i oczywiście w finale nasi uczniowie uzyskali – w swojej kategorii – najwyższe w skali kraju wyniki.
Nauczycielem informatyki i opiekunem zespołu jest Zdzisław Babicz. Gratulujemy!