Laureaci Olimpiady Prawosławnej

19-04-2021

Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej przoduje nie tylko w konkursach ścisłych, ale także humanistyczno-teologicznych. Dwóch uczniów ALOPB zostało laureatami Ogólnopolskiej Olimpiady Prawosławnej Wiedzy Religijnej – Jakub Kurianowicz i Tomasz Musiuk zdobyli odpowiednio drugie i trzecie miejsce.

Olimpiada jest organizowana dla młodzieży ze szkół średnich przez Katedrę Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i całej Polski. Tegorocznym tematem było „Doświadczenie świętości i męczeństwa w prawosławiu postrzegane przez pryzmat chrześcijańskiej myśli teologicznej”. Temat inspirowany był rocznicą odnalezienia relikwii św. męczennika Gabriela Zabłudowskiego oraz jego kanonizacji. Duży nacisk położony był na teologiczny aspekt tematu.
Olimpiada składała się z trzech etapów eliminacyjnych. Pierwszy odbył się 9 grudnia i polegał na napisaniu pracy pisemnej na jeden z trzech wybranych przez organizatorów tematów: „Żywoty świętych żyjących na terenie współczesnej Polski”, „Kim są dla nas święci i jakie jest ich znaczenie w życiu Cerkwi? Teologia kultu świętych” oraz „Świadectwo Męczenników Chrystusowych. Wczesnochrześcijańscy męczennicy i ich żywoty”. Drugi i trzeci etap, był testem pisemnym – w tym roku wyjątkowo przeprowadzonym w formie zdalnej. Dodatkowo na trzecim etapie przeprowadzona była również część ustna, podczas której każdy zakwalifikowany uczestnik musiał odpowiedzieć na trzy wylosowane przez komisję pytania z podanych wcześniej sześćdziesięciu zagadnień.
Przygotowanie wymagało przeczytania wielu artykułów teologicznych oraz żywotów świętych, ale także ogólnej wiedzy z zakresu teologii oraz umiejętności logicznego formułowania argumentów do potwierdzania postawionych hipotez. Przygotowania uczestników podjął się ks. Dariusz Sulima, nauczyciel religii prawosławnej w naszym liceum. Gratulacje!

Jakub Kurianowicz