Mieć łańcuchy i latać z nimi – Lekcja z Wierszalinem

04-03-2021
Aktorzy Teatru Wierszalin
Nawet podczas pandemii w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Białostockiej organizowane są przedsięwzięcia, mające na celu zachęcanie uczniów do uczestnictwa w kulturze. Uczniowie, nie wychodząc z domu, biorą udział w wykładach uniwersyteckich, spektaklach teatralnych i innych wydarzeniach kulturalnych. Cyklicznie odbywają się wirtualne spotkania Dyskusyjnego Klubu Filmowego i Dyskusyjnego Klubu Książki.

25 lutego 2021 roku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły mieli przyjemność brać udział w niecodziennym spotkaniu z reżyserem i aktorami wyjątkowego teatru Wierszalin z Supraśla. Niezwykłe spektakle tworzone przez ludzi z pasją były wielokrotnie nagradzane prestiżowymi nagrodami i cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem widzów nie tylko w Polsce, ale również za granicą.

Spotkaniu towarzyszyła atmosfera rodem z dzieł Mickiewicza. Wydarzenie miało miejsce na platformie Zoom, jednak to nie przeszkodziło w stworzeniu niezwykłej, hipnotyzującej aury. Oprócz wiedzy na temat samych „Dziadów cz. III”, otrzymaliśmy również mnóstwo faktów odnośnie życia Adama Mickiewicza i całej epoki romantyzmu. Dyskusja on-line skoncentrowana była wokół twórczości autora „Pana Tadeusza” i wierszalińskiego spektaklu „Dziady. Noc druga”. Spotkanie wzbogaciły projekcje, muzyka grana na żywo oraz dynamiczny montaż obrazu dokonywany w trakcie dyskusji. Uczniowie zadawali pytania o tworzenie muzyki do spektaklu, scenografię, rekwizyty, pracę aktora nad rolą, ponadczasowość „Dziadów” Adama Mickiewicza i wiele, wiele innych. Aktorzy sami przyznali, że były one bardzo ciekawe i że żałują, iż nie zdążyli odpowiedzieć na wszystkie. Ponadto dwoje uczniów, którzy wyróżnili się swoją kreatywnością, otrzymało wyjątkowe koszulki Teatru Wierszalin.

Spotkanie niewątpliwie zapadło nam w pamięć. Większość z nas spodziewała się kolejnej, zwykłej lekcji online, jednakże aktorzy teatru Wierszalin i reżyser – Piotr Tomaszuk stanęli na wysokości zadania i stworzyli coś, co przerosło wszelkie oczekiwania. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do obejrzenia „Dziadów. Nocy pierwszej” i „Dziadów. Nocy drugiej” na serwisie VOD TVP, a w przyszłości także na żywo!

Więcej o Teatrze Wierszalin znajdziecie na stronie: https://www.wierszalin.pl/