Awansujemy w najnowszym rankingu Perspektyw

28-01-2021

Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej otrzymało tytuł „Złotej Szkoły 2021”. To odznaka przyznawana szkołom, które uplasowały się w gronie najlepszych 200 liceów ogólnokształcących w tegorocznym rankingu Perspektyw.

ALO PB zajęło 3. miejsce wśród najlepszych liceów w Białymstoku, 4. miejsce wśród najlepszych liceów w województwie podlaskim (awans o 3 miejsca). W ogólnopolskim rankingu zajęło 146. miejsce na 1000 sklasyfikowanych szkół. W stosunku do roku ubiegłego przesunęło się w górę o 76 miejsc!

Za sukces naszej szkoły w rankingu Perspektyw dziękuję wszystkim członkom społeczności szkolnej, w szczególności uczniom, olimpijczykom i wspaniałym maturzystom z roku 2020 oraz kadrze pedagogicznej. Dziękuję też władzom Politechniki Białostockiej, które wspierają naszą szkołę, dbają o warunki lokalowe i dostępność do świetnie wyposażonych pracowni i laboratoriów. Słowa uznania należą się też rodzicom naszych uczniów, którzy aktywnie angażują się w życie liceum – mówił dyrektor ALO PB Józef Klim po ogłoszeniu wyników tegorocznego rankingu.

Cieszy mnie, że nasz wspólny wysiłek i zaangażowanie, chęć do zdobywania wiedzy przez uczniów, ale też gotowość nauczycieli do wspierania zainteresowań uczniów, dały wymierny efekt. Czwarta pozycja wśród liceów na Podlasiu to z pewnością powód do uzasadnionej satysfakcji, ale też wyraźny sygnał dla młodzieży, która chciałaby w przyszłości kształcić się w naszej szkole. Jesteśmy liceum, która umożliwia rozwój swoich uczniów i zapewnia wysoki poziom absolwentów” – dodał.

Licea ogólnokształcące zostały ocenione przez Kapitułę rankingu za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. Do sporządzenia rankingu wykorzystano dane ze źródeł egzogenicznych (zewnętrznych) wobec ocenianych szkół, czyli protokołów komitetów głównych olimpiad, zestawień okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych oraz dane Systemu Informacji Oświatowej.

Akademickie Liceum Ogólnokształcące PB znalazło się w rankingu „Perspektyw” po raz drugi. W 2020 roku było klasyfikowane na 7. miejscu w województwie podlaskim i 222. miejscu w rankingu głównym (ogólnopolskim).

Ranking Liceów 2021 w województwie podlaskim

Pełne wyniki dostępne są na stronie Rankingu Liceów i Techników 2021.