Czy LOPB zmienia nazwę? – relacja z Dnia Otwartego

09-06-2020

Pierwszy w historii Dzień Otwarty Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej online odbył się na platformie ClickMeeting, a  relacja na żywo była transmitowana na Facebooku. Przybrał on formę niezwykle ożywionej dyskusji z udziałem uczniów zgromadzonych przy swoich komputerach. W trakcie wydarzenia ogłoszono też nową nazwę szkoły, obowiązującą od września.

Wydarzenie, które odbyło się 5 czerwca, oficjalnie rozpoczął Rektor Politechniki Białostockiej, prof. Lech Dzienis, którego zapowiedziała prowadząca – Magdalena Gołaszewska. Rektor Dzienis wspomniał na wstępie o akademickiej efektywności proponowanego przez LOPB nauczania: 100% uczniów w ubiegłym roku zdało maturę i dostało się na wymarzone studia.

Cały czas pracujemy nad tym, aby nasza szkoła była tą wyjątkową szkołą, która przygotowuje najlepsze kadry do wyższych uczelni – tłumaczył  rektor. Specjalnie mówię tutaj w liczbie mnogiej, ponieważ nie jesteśmy liceum, które by przygotowywało przyszłe kadry studenckie Politechniki Białostockiej. Uważamy, że najlepszą reklamą i promocją dla naszej uczelni będzie fakt, że absolwenci LOPB zasilą prestiżowe uczelnie, nie tylko polskie, ale również światowe – dodał prof. Lech Dzienis.

Ponadto w trakcie Dnia Otwartego LOPB rektor Politechniki Białostockiej po raz pierwszy publicznie ogłosił, że szkoła uzyska nową nazwę. Od 1 września 2020 roku będzie to Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej, co szczególnie podkreśli rolę i związek szkoły z uczelnią wyższą.

W dalszej części relacji głos zabrał dyrektor szkoły Józef Klim: Musimy stawiać na wyjątkowość, a oprócz akademickości również ważna jest oferta dydaktyczna: bogata, skierowana na kierunki politechniczne z obowiązkową nauką rozszerzonej matematyki…- tłumaczył dyrektor.

Wspomniał też o tym, że oprócz dużej dawki przedmiotów rozszerzonych, szkoła oferuje szeroki zestaw zajęć pozalekcyjnych. Uczniowie mogą wybierać spośród kilkunastu propozycji, m.in. są to: matematyka stosowana, programowanie informatyczne, grafika komputerowa, język techniczny, brydż sportowy, szachy, a nawet… język chiński.

Jesteśmy potęgą w dziedzinie robotyki – w turniejach krajowych i międzynarodowych zajmujemy zawsze czołowe miejsca – opowiadał dyrektor Klim. Warto dodać, że w ostatnim rankingu czasopisma Perspektywy szkoła zdobyła Srebrną Tarczę, a co roku około 20 uczniów szkoły otrzymuje stypendium Prezydenta Białegostoku za innowacyjną myśl techniczną. Mimo wielu osiągnięć i sukcesów dyrektor podkreślał, że wyjątkowość szkoły tworzą uczniowie i nauczyciele, a nie rankingi. Zwrócił uwagę na ogromną kreatywność uczniów oraz ich proaktywne podejście do życia.

Stawiamy na nauczycieli, którzy są mistrzami przedmiotu, a jednocześnie są osobowościami dydaktyki. Korzystamy z pracowni politechniki, jesteśmy w końcu jej małą cząstką – kontynuował dyrektor LOPB. Jednocześnie wspomniał też o niesamowitej atmosferze panującej w szkole – wzajemnej współpracy, mimo rywalizacji.

Jesteśmy szkołą, w której wykuwają się diamenty – podsumował dyrektor Klim, dodając, że liczy już na szybkie spotkanie uczniów z nauczycielami w szkole: Wszystkich zapraszam, mam nadzieję, że już osobiście, 1 września!

O tym, jak wygląda rekrutacja do Liceum opowiedziała w dalszej części transmisji wicedyrektor Joanna Worniecka. Ona także zwróciła uwagę na wyjątkową atmosferę, jaka panuje w szkole. Ponadto mówiła o zajęciach dodatkowych i unikalnych wydarzeniach szkolnych, które odbywają się tylko w LOPB.

Czymże jednak byłyby zapewnienia dyrekcji o atmosferze panującej w szkole, bez zdania samych zainteresowanych. Z tego względu w dalszej części spotkania o swoich wrażeniach ze szkoły i o nauce opowiedzieli uczniowie LOPB: Kamil Dudar (I klasa), Julia Skorbiłowicz (II klasa) i Michał Dziekoński z  klasy maturalnej. Kamil, pasjonat chemii i informatyki brał udział w „Adapaciaku”, co gorąco poleca innym uczniom, podobnie jak Julia, która ma za sobą już dwie edycje tego wydarzenia. „Nie wyobrażam sobie, że za rok mnie tu nie będzie” – o swoim przywiązaniu do szkoły i jej wyjątkowej atmosfery powiedziała Julia. Michał Dziekoński na kilka dni przed maturą podzielił się swoją opinią o szkole, a jego spokój przed egzaminem dojrzałości był najlepszą reklamą jakości kształcenia. Michał podkreślił, że po trzech latach nauki w LOPB jest zadowolony ze swego wyboru. Szkoła pozwoliła mu rozwijać dwie największe dotychczasowe pasje: sport i matematykę. To dzięki LOPB jest w miejscu, w którym chciał być.

Dzień Otwarty online zakończył się sesją Q&A, podczas której uczniowie chętnie korzystali z możliwości zadawania pytań na czacie.

W trakcie Dnia Otwartego LOPB premierę miał też krótki filmik, w którym można było zobaczyć, jak wygląda szkoła. Oprowadzał po niej uczeń II klasy i przewodniczący Samorządu Uczniowskiego – Jakub Konopko. Filmik jest dostępny obecnie do obejrzenia na profilu facebookowym szkoły.

Relacja z Dnia Otwartego także została zapisana na profilu na Facebooku LOPB, a osoby zainteresowane, zachęcamy do jej obejrzenia.