Uczniowie już mają indeksy na Politechnikę

13-04-2018

Indeksy na Politechnikę Białostocką za ponadprzeciętną wiedzę i umiejętności matematyczne odebrało 26 uczniów szkół ponadgimnazjalnych, w tym dwóch uczniów z Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej – Jakub Kojło i Mateusz Siemieniuk. To laureaci trzeciej edycji konkursu „Matematyka stosowana”, który organizuje Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM działające przy Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej.

Gala rozdania pucharów, dyplomów i nagród w konkursie odbyła się 13 kwietnia na Politechnice Białostockiej. Uroczystość poprzedziły jednak wykłady pracowników Wydziału Informatyki PB, którzy przybliżyli słuchaczom nietypowe i zaskakujące oblicza królowej nauk: dr Anna Poskrobko mówiła o „Matematyce kodów kreskowych”, natomiast wykład dr. hab. inż. Sławomira Zielińskiego był zatytułowany „Całki, różniczki, szereg Fouriera i fraktale – Czy da się tego posłuchać?”.

Nagrodą główną w konkursie „Matematyka stosowana” jest indeks na dowolny kierunek prowadzony na Politechnice Białostockiej. To z powodu tej cennej nagrody liczba uczestników konkursu stale rośnie. Rośnie też poziom trudności zadań przygotowywanych przez pracowników naszej Uczelni. Do rywalizacji w tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 80 dwuosobowych zespołów uczniowskich, czyli aż 160 osób. Do rozgrywki finałowej, która trwała dwa dni i odbywała się na kampusie Politechniki Białostockiej, przeszło 36 drużyn – 72 uczestników! Zawodnicy wykonywali zróżnicowane zadania, pomiary i obliczenia matematyczne, zgodne z charakterem kierunków prowadzonych na poszczególnych wydziałach PB.

W trzeciej edycji konkursu „Matematyka stosowana” pucharami nagrodzono cztery najlepsze drużyny, przyznano też 18 wyróżnień. Symboliczne indeksy, nagrody i certyfikaty wręczył Prorektor ds. Nauki PB prof. Andrzej Sikorski. Z kolei tytuł Mistrza Obliczeń w Pamięci otrzymał uczeń klasy IIb z politechnicznego Liceum, Krystian Moczulski.

Łącznie status laureata konkursu „Matematyka stosowana” wywalczyło 26 uczniów. Zdobyli oni indeksy na politechnikę, a tym samym prawo do podjęcia studiów stacjonarnych na dowolnym kierunku prowadzonym na Politechnice Białostockiej z pominięciem konkursu świadectw pod warunkiem, że w terminach zgodnych z harmonogramem rekrutacji w roku zdania egzaminu maturalnego spełnią wymagania stawiane kandydatom.

Ponadto laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, m.in. kalkulatory, power-banki, słuchawki oraz książki.

Należy podkreślić że nasi uczniowie, będąc jeszcze w I klasie, zakwalifikowali się do finału „Matematyki Stosowanej”. W tym czasie zapoznawali się z zakresem potrzebnej wiedzy. To z kolei zachęciło ich do samodzielnej pracy, w której korzystali z pomocy nauczycieli LOPB, m. in. fizyki czy informatyki. W tym roku z naszego liceum do finału awansowało pięć z dziewięciu zespołów przygotowanych pod kierunkiem dr Zbigniewa Zaczkiewicza. Więcej o kole naukowym z matematyki możecie znaleźć pod tym linkiem.

Przyszłym studentom i profesorowi serdecznie gratulujemy!