O nas
Klasa Konfucjańska Politechniki Białostockiej została powołana przez Chińskie Państwowe Biuro Międzynarodowej Promocji Języka Chińskiego (w skrócie HANBAN) w lutym 2019 roku i jest afiliowana przy Instytucie Konfucjusza Politechniki Opolskiej. HANBAN był pozarządową organizacją, której głównym zadaniem było działanie na rzecz promocji języka chińskiego, jak również chińskiej kultury i tradycji.
W 2020 roku HANBAN powierzył działalność oraz markę Instytutu Konfucjusza oraz Klas Konfucjańskich fundacji „Chinese International Education Foundation”.
Po zakończeniu procesu transformacji (Hanbanu w Fundację) oddzielnie działa Chinese International Education Foundation i Center for Language Education and Cooperation (CLEC) założone w celu zapewnienia wsparcia centrów nauki i testowania języka chińskiego i programów nauczania języka chińskiego na uczelniach i uniwersytetach.
Fundacja będzie rozwijać działania w celu ulepszania profesjonalnych usług edukacyjnych oraz ma służyć rozwojowi Instytutów Konfucjusza i Klas Konfucjańskich. Dzięki działaniom Fundacji, uczelnie partnerskie z Chin będą wspierać programy rozwojowe Instytutów Konfucjusza, działających na całym świecie.
Na świecie działa 548 Instytutów Konfucjusza i prawie 1200 Klas Konfucjańskich. W Polsce przy państwowych uczelniach wyższych funkcjonuje 6 Instytutów Konfucjusza: w Krakowie, Opolu, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie. Klasa Konfucjańska Politechniki Białostockiej jest jedną z 3 polskich Klas ( PB, POLSL, UŚ) powołanych przez Hanban i afiliowanych przy Instytucie Konfucjusza w Opolu (Politechnika Opolska). Partnerem Istytutu Konfucjusza w Opolu oraz 3 afiliowanych Klas Konfucjańskich jest Politechnika Pekińska.
- organizowanie kursów językowych prowadzonych przez wykwalifikowaną kadrę oddelegowaną przez Chinese International Education Foundation (wcześniej Hanban) i Politechnikę Pekińską;
- promocję i popularyzację języka, kultury, sztuki chińskiej;
- organizowanie wydarzeń, warsztatów, szkoleń, wykładów z zakresu kultury, historii, sztuki i tradycji Chin;
- pomoc merytoryczną przy ubieganiu się o przyjęcie na jeden z programów Stypendium Konfucjusza i organizowanie obozów języka chińskiego;
- promocję wymiany naukowej, kulturalnej wśród kadry i studentów PB oraz uczestników kursów języka chińskiego;
- przygotowanie do państwowego egzaminu znajomości języka chińskiego HSK;
- organizacja i przeprowadzanie międzynarodowo uznawanego certyfikowanego egzaminu biegłości językowej HSK.