Trzecie spotkanie on-line z cyklu „Chiny z Klasą” – dr hab. Marcin Jacoby, prof. Uniwersytetu SWPS, „Najważniejsze stolice Chin cesarskich: Xi’an i Pekin”

17-03-2021

Klasa Konfucjańska Politechniki Białostockiej ma przyjemność zaprosić na kolejne spotkanie on-line z cyklu „Chiny z Klasą”.

Już 14 kwietnia 2021 r. o godz. 18:00 dr hab. Marcin Jacoby, prof. Uniwersytetu SWPS wystąpi z wykładem online pt. Najważniejsze stolice Chin cesarskich: Xi’an i Pekin. Historia, współczesność i Zakazane Miasto.

Na przykładzie historycznego Pekinu i Xi’anu, pokazane zostaną główne założenia urbanistyczne cesarskich miast w dawnych Chinach: siatka ulic, typ zabudowy, charakter murów i bram miejskich. Choć dziś chińskie metropolie mają całkowicie nowoczesne oblicze, historia widoczna jest w nazwach miejsc, na starych fotografiach i mapach. Przybliżone zostanie również Zakazane Miasto w Pekinie (Gugong). To przykład nie tylko jednego z największych na świecie zespołów pałacowych, ale i kopalnia wiedzy o architekturze chińskiej, fengshui, ceremoniale i życiu dworskim.

Temat zaprezentuje dr hab. Marcin Jacoby, prof. Uniwersytetu SWPS, znany sinolog i tłumacz. Ekspert zajmujący się zagadnieniami polityczno-społecznymi regionu Azji Wschodniej, szczególnie Chin i Republiki Korei. Naukowo specjalizuje się w chińskiej literaturze klasycznej i kulturze Chin starożytnych. Zna język chiński współczesny i klasyczny, tłumaczy dzieła literatury chińskiej na język polski.

Autor wysoko ocenianych publikacji popularnonaukowych o Azji Wschodniej: „Chiny bez makijażu” (2016), „Korea Południowa. Republika żywiołów” (2018). Popularyzator wiedzy o Azji, współautor podręcznika do nauki języka chińskiego: „Współczesny język chiński. Mówię i piszę po chińsku” (2008).

UWAGA! Obowiązują zapisy!

Aby się zapisać, wystarczy wysłać e-mail z imieniem i nazwiskiem uczestnika na adres chinski [at] pb.edu.pl

Zapisy przyjmujemy do 13 kwietnia 2021 r.

Spotkanie odbędzie się 14 kwietnia 2021 r. o godz. 18:00 na Ms Teams.

Link do spotkania na Ms Teams (bez konieczności logowania) zostanie przesłany zapisanym osobom dzień wcześniej drogą mailową.
Prosimy o podanie aktualnego adresu mailowego podczas rejestracji.

facebook.com/events/