Rekrutacja – studia III stopnia (doktoranckie)

Politechnika Białostocka prowadzi studia doktoranckie w trybie dziennym a ich słuchacze mają możliwość uzyskania stopnia doktora nauk technicznych.

Dzienne studia doktoranckie trwają 4 lata i prowadzone są przez poszczególne wydziały.

Studia doktoranckie są traktowane jako trzeci etap kształcenia studentów a kandydaci na studia III stopnia przyjmowani są:

• bez opłat za studia,
  • bez limitu wieku,
  • bez egzaminów wstępnych. Podstawą do przyjęcia kandydata jest złożenie niezbędnych dokumentów określonych w regula­mi­nie rekrutacji oraz pozytywny wynik rozmowy kwalifikacyjnej.

Uczelnia ma uprawnienia do nadawania stopnia doktora w 13 dyscyplinach naukowych:

• Wydział Architektury: architektura i urbanistyka,
  • Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska: budownictwo, inżynieria środowiska, ochrona i kształtowanie środowiska,
  • Wydział Elektryczny: elektronika, elektrotechnika,
  • Wydział Informatyki: informatyka,
  • Wydział Mechaniczny: automatyka i robotykabiocybernetyka i inżynieria biomedyczna, budowa i eksploatacja maszynmechanika,
  • Wydział Inżynierii Zarządzania: nauki o zarządzaniu, inżynieria produkcji.

Politechnika Białostocka oferuje:

• doskonałe warunki do rozwoju naukowego oraz rozwijania twórczego myślenia,
  • komfortowe warunki studiowania,
  • infrastrukturę przyjazną osobom z niepełnosprawnością.
  • pomoc materialną w postaci stypendiów doktoranckich np. zwiększenie stypendiów doktoranckich, stypendia dla najlepszych doktorantów, stypendia socjalne, zwiększenia stypendiów socjalnych, stypendia specjalne dla osób z niepełnosprawnością.

W związku z wejściem w życie nowej ustawy o stopniach naukowych oraz koniecznością dostosowania systemu kształcenia doktorantów do zapisów „karty bolońskiej” dokonano zmian w funkcjonowaniu studiów doktoranckich.  Zmiany polegały głównie na nadaniu autonomii wydziałom prowadzącym studia doktoranckie. Zakres autonomii obejmuje ustalanie programu studiów, kryteriów rekrutacji, określenia warunków pobierania stypendium oraz bieżącego nadzoru sprawowanego przez kierowników wydziałowych studiów doktoranckich wspieranych przez komisje wydziałowe.