Construction and building systems engineering

Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska

dyplomSTUDIA INŻYNIERSKIE
Degree of Bachelor of Science studies (BSc, 7 semesters) full-time courses (in English)

wykrzyknikKierunek utworzony w ramach programu POWER 2014-2020 Działanie 3.3. Umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego

ksiazkiGraduate of the Construction and Building Systems Engineering course will know how to independently carry out engineering tasks related to the execution of construction works as well as various building systems (water and wastewater, heating, ventilation, etc.). Graduate will be ready to manage and supervise this kind of engineering works. Foreign students will have their tuition fees refunded by us (PLN 1500 per month). We expect smart, hardworking and creative foreign students (in particular from Belarus, Lithuania and Ukraine) in addition to candidates from Poland.

punktPERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA:

• stanowiska inżynierskie związane z wykonawstwem obiektów i instalacji budowlanych, kierowaniem i nadzorowaniem robót budowlanych i instalatorskich
  • praca w przemyśle materiałów budowlanych
  • w jednostkach administracji publicznej związanej z budownictwem, transportem i architekturą

Zobacz: Plany studiów