Obliczenia numeryczne elementów konstrukcyjnych z wykorzystaniem MES – kurs zaawansowany (1 edycja)

Charakterystyka kursu

Kurs dla osób posiadających podstawową wiedzę z zakresu obliczeń numerycznych z wykorzystaniem MES i zajmujących się obliczeniami wytrzymałościowymi w projektowaniu maszyn i urządzeń, elementów maszyn i innych.

Zakres szkolenia obejmuje:

Ugruntowanie i rozszerzenie wiedzy i umiejętności w zakresie analizy metodą elementów skończonych zdobytych na kursie podstawowym. Opanowanie funkcjonowania systemów analizy konstrukcji oraz umiejętności prowadzenia samodzielnych analiz złożonych konstrukcji sprężystych w zakresie statycznym i dynamicznym a także, w podstawowym zakresie analiz nieliniowych. Przedstawienie sposobów dyskretyzacji konstrukcji (metody automatycznej generacji siatki). Przedstawione zostaną zagadnienia algorytm MES i zagadnienia realizacyjne Metody weryfikacji wyników obliczeń. Wykorzystanie symetrii konstrukcji. Zagadnienia analizy MES typowych rodzajów konstrukcji. Analiza sprężysto-plastyczna konstrukcji powierzchniowych i bryłowych.

Sylwetka absolwenta

Absolwent będzie potrafił wykorzystywać techniki komputerowego wspomagania obliczeń konstrukcji mechanicznych (modelowania numerycznego MES) w złożonych zagadnieniach powłokowych i bryłowych. Kurs poszerza znajomość wykorzystania obliczeń numerycznych za pomocą MES w elementach powierzchniowych i bryłowych. Absolwent kursu jest wykształcony w zakresie: tworzenia modeli numerycznych MES 2D i 3D, definiowania złożonych warunków brzegowych oraz złożonych stanów obciążeń.

Osoba odpowiedzialna

dr inż. Łukasz Derpeński