Obliczenia numeryczne elementów konstrukcyjnych z wykorzystaniem MES – kurs podstawowy (1 edycja)

Charakterystyka kursu

Kurs dla osób zajmujących się obliczeniami wytrzymałościowymi i sztywnościowymi projektujących maszyny i urządzenia, elementy maszyn i inne.

Zakres szkolenia obejmuje:

Wiadomości wstępne. Wprowadzenie do elementów rachunku macierzowego. Wykorzystanie metody elementów skończonych do modelowania zagadnień wytrzymałości konstrukcji prętowych tj: pręty, kratownice płaskie, przestrzenne, belki oraz ramy płaskie przestrzenne. Przedstawienie algorytmu wyznaczania rozwiązania za pomocą MES. Wykorzystanie minimum energii potencjalnej do rozwiązywania zagadnień MES. Budowa lokalnej, globalnej macierzy sztywności. Obciążenia skupione i kongruentne. Siły wewnętrzne w elementach. Przykłady zastosowania MES dla zagadnień prętowych. Praktyczna analiza zagadnień mechaniki konstrukcji za pomocą MES dla wybranych elementów konstrukcyjnych.

Sylwetka absolwenta

Absolwent będzie potrafił wykorzystywać nowoczesne narzędzia i techniki komputerowego wspomagania obliczeń konstrukcji mechanicznych (modelowania numerycznego MES), Kurs przygotowuje absolwenta do podjęcia pracy na stanowiskach konstrukcyjnych w branży mechanicznej zajmującej się obliczeniami wytrzymałościowymi. Absolwent kursu jest wykształcony w zakresie: tworzenia modeli numerycznych MES, definiowania warunków brzegowych oraz podstawowych stanów obciążeń. Posiada podstawową wiedzę rozwiązywania układów mechanicznych za pomocą MES.

Osoba odpowiedzialna

dr inż. Łukasz Derpeński