Udział BWM w spotkaniu IROs Forum

21-09-2021

W dniach 9-10 września, IROs Forum (sieć biur współpracy międzynarodowej polskich akademickich uczelni państwowych), do którego od niedawna należy Politechnika Białostocka, zorganizowało spotkanie swoich przedstawicieli. Uczelnią goszczącą była Akademia Górniczo Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Z ramienia PB w spotkaniu wzięła udział kierownik Biura ds. Współpracy Międzynarodowej – mgr Małgorzata Malinowska-Czuprys.

Celem działań IROs Forum jest zwiększenie jakości, efektywności i zakresu współpracy międzynarodowej polskich uczelni m.in. poprzez wymianę informacji i przykładów dobrej praktyki, organizowanie konferencji, warsztatów i seminariów, promocję uczelni partnerskich IROs Forum w Polsce i za granicą, a także wyrażanie opinii dotyczących uregulowań prawnych szkolnictwa wyższego.

Pierwszy dzień obrad był okazją do zaprezentowania swojej uczelni oraz podzielenia się dobrymi praktykami, wypracowanymi w czasie trwającej pandemii. Rozmowy dotyczyły również planowania przyszłorocznych obchodów 15-lecia IROs Forum. Duża część spotkania poświęcona została prezentacji Forum w mediach społecznościowych oraz sprawozdaniom liderów grup roboczych.

Drugiego dnia wręczona została „Nagroda IROs Forum im. Barbary Centkowskiej”, która przyznawana jest za wybitny wkład w umiędzynarodowienie kształcenia w polskich uczelniach, innowacyjność i wizję, przykład dobrej praktyki lub szczególne zasługi dla rozwoju IROs Forum. Laureatką została Pani Agata Kulesza obecnie p.o. Sekretarz Generalnej KRASP – Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, od 2008 roku Kierownik Biura KRASP, a od 2000 roku starszy specjalista w Biurze Współpracy z Zagranicą Uniwersytet Warszawski w Sekcji Współpracy Międzynarodowej.

Spotkanie zakończyła dyskusja poświęcona nowym perspektywom programu Erasmus+ i związanej z tym ogólnoeuropejskiej akcji Erasmus Without Papers.
Podczas obu dni swoją obecność zaakcentowali Rektor AGH Prof. Jerzy Lis oraz Prorektor ds. Współpracy prof. Rafał Wiśniowski.

Kolejne spotkanie, tym razem w wersji online zaplanowane zostało na październik 2021 r.