Rekordowe Targi Pracy na Politechnice Białostockiej

14-10-2021
liczni studenci stojący i rozmawiający na korytarzu wydziału elektrycznego politechniki białostockiej
50 wystawców, kilkanaście szkoleń, kilkadziesiąt ofert pracy i setki uczestników – 13 października zakończyły się największe Targi Pracy w regionie, zorganizowane na Politechnice Białostockiej. – To jest dobre miejsce do wymiany doświadczeń, mamy tu możliwość porozmawiania z firmami czy realizacji praktyk, staży studenckich, które są obligatoryjne w programie kształcenia na studiach wyższych – mówił podczas Targów Prorektor ds. Studenckich dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB.

Cieszy mnie niezmiernie sam fakt, że mamy aż tylu wystawców. Zapotrzebowanie rynku na pracowników jest ogromne, a tutaj każdy ze studentów Politechniki Białostockiej znajdzie coś dla siebie – tłumaczy Prorektor Szusta, prof. PB. Faktycznie koncepcja Targów zakładała, aby studenci z każdego z sześciu wydziałów PB mogli znaleźć interesujące oferty dla siebie, a także poznać firmy, które są związane z kierunkowymi branżami. Wśród wystawców znaleźli się pracodawcy o międzynarodowym zasięgu, liderzy w swoich branżach, ale też dynamicznie rozwijające się start-upy, firmy zakładane przez absolwentów Politechniki Białostockiej, zarządzane przez nich i w dużym stopniu zatrudniające absolwentów PB na specjalistycznych stanowiskach.

Istotne korzyści z udziału w Targach wymienia kierownik Biura Karier i Współpracy z Absolwentami Politechniki Białostockiej, Mateusz Adaszczyk:

Warto przyjść, by sprawdzić, na jakim etapie rozwoju jesteśmy, jeśli chodzi o życie zawodowe. Czas biegnie bardzo szybko, nasza wiedza ulega deaktualizacji, a tutaj jest mnóstwo możliwości, by zadać kuluarowe pytania o rzeczy, których w ogłoszeniu na pewno nie zobaczymy. W przypadku standardowej rekrutacji niektóre pytania można zadać dopiero na etapie rozmowy z rekruterem, jeśli w ogóle do niej dojdzie. Nie wiemy, dlaczego nasze CV może zostać odrzucone, nie wiemy, z jakiego powodu rozmowa kwalifikacyjna może być nieudana, a tutaj o takie „smaczki” można zapytać, bo na targach atmosfera jest zupełnie inna, tu firmy same chcą dzielić się swoją wiedzą.

Pracodawcy cenią sobie klimat, który stał się już wizytówką politechnicznych Targów.

– Dzisiejsze targi pracy na pewno są bardzo duże i bardzo cieszymy się, że możemy uczestniczyć już na żywo w targach pracy, brakowało nam tego. Cieszymy się na spotkanie z młodymi osobami, dopisuje frekwencja. Młode osoby licznie przychodzą, dopytują o pracę, poszukują informacji o pracodawcach, także, bardzo nas to cieszy, że mogliśmy tu być – opowiada Katarzyna Filianowicz, kierownik Działu Rekrutacji i Rozwoju Pracowników, Unibep S.A.

Pracodawcy wyjątkowo chętnie biorą udział w targach pracy organizowanych przez naszą Uczelnię, gdyż czerpią z tego wymierne korzyści. Przede wszystkim mogą tutaj znaleźć specjalistów do pracy stacjonarnej w Białymstoku i okolicach, ale coraz częściej zdarza się też, że na Politechnikę Białostocką przyjeżdżają firmy np. z Warszawy czy innych miast, które cenią sobie wiedzę i umiejętności studentów oraz absolwentów Politechniki Białostockiej.

Poszukujemy studentów trzeciego roku i wzwyż informatyki, którzy chcą się rozwijać jako programiści – tłumaczy jeden z pracodawców, Łukasz Bratko, CEO oneDynamics. – Zaczęliśmy zatrudniać osoby, które są z Białegostoku, one pracują dla nas zdalnie i bardzo dobrze nam się z nimi pracuje, więc postanowiliśmy zatrudnić tutaj więcej osób – kontynuuje CEO oneDynamics. Takie opinie powtarzają się wśród innych wystawców.

To są najlepsze targi w regionie, według mnie – mówi Łukasz Ławreniuk, specjalista ds. HR w firmie CERI International Sp. z o.o.zawsze profesjonalnie zorganizowane, dużo studentów, młodych ludzi, a my się kierunkujemy na te osoby. Szukamy tutaj osób ze znajomością języków obcych: angielskim, niemieckim, do pracy z danymi, pracy biurowej, współpracy zdalnej czy też wykonywanej hybrydowo.

Targi Pracy Politechniki Białostockiej mają już ugruntowaną renomę na rynku, a  tegoroczna edycja tylko to potwierdziła. Poza tym, że są idealną okazją do znalezienia kandydatów do pracy, dla wielu firm, to też ważny element budowy strategii employer branding, czyli swego wizerunku jako pracodawcy:

Te targi pracy pozwalają nam pokazać nas jako dobrego pracodawcę, firmę z potencjałem dla młodych osób – mówi Katarzyna Filianowicz z Unibep S.A.

Ważna jest też atmosfera targowa. Przy organizacji tego typu wydarzeń to ona ma także spory wpływ na opinie uczestników eventu.

Są tu bardzo otwarci ludzie, zawsze z nami pożartują, a my z nimi. Co ciekawe, pytają o bardzo konkretne rzeczy, oczywiście interesują ich też gadżety, ale najbardziej mi się podoba to, że są bardzo konkretni  – dodaje Łukasz Ławreniuk z CERI.

Targi Pracy Politechniki Białostockiej trwały dwa dni. 12 października na Wydziale Elektrycznym można było odwiedzić stoiska kilkudziesięciu pracodawców, natomiast 13 października w salach Centrum Nowoczesnego Kształcenia PB odbywały się bezpłatne szkolenia dla studentów i absolwentów Politechniki Białostockiej. Wśród nich znalazły się warsztaty miękkie, związane z technikami negocjacji, rekrutacją czy wystąpieniami publicznymi oraz twarde z zakresu mechaniki, budownictwa oraz IT.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Biuro Karier i Współpracy z Absolwentami PB. Partnerem było Województwo Podlaskie, które objęło Targi Honorowym Patronatem. Patronami medialnymi wydarzenia były: Radio Akadera, BiałystokOnline.pl, employear, studentnews.pl, Perspektywy, Poradnik Przedsiębiorcy, Poradnik Pracownika, Media IT, Cena Biznesu, aleterWEB, pracawbiałysmtoku.pl. Wśród pozyskanych sponsorów znaleźli się: Województwo Podlaskie, Sioło pizza Białystok oraz producent Lech Free.

Wszystkie informacje nt. Targów oraz oferty pracy są dostępne na stronie internetowej Biura Karier i Współpracy z Absolwentami: Targi Pracy PB 2021.