Próbna ewakuacja w kampusie WIZ

03-04-2019

W trosce o bezpieczeństwo studentów i pracowników na Politechnice Białostockiej prowadzone są wspólne ćwiczenia ze strażakami z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej.

Próbna ewakuacja i ćwiczenia odbyły się 2 kwietnia w kampusie Wydziału Inżynierii Zarządzania w Kleosinie. Wzięli w nich udział studenci i pracownicy oraz strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku: Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze Nr 1 i Nr 4 w Białymstoku, OSP Juchnowiec Dolny i OSP Lewickie. Ćwiczenia nadzorował I Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Białymstoku st. bryg. mgr inż. Kazimierz Kulesza.

Ćwiczenia miały na celu rozpoznanie możliwości i warunków prowadzenia działań ratowniczo – gaśniczych przez jednostki Państwowej Straży Pożarnej oraz OSP, a także praktyczne sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji z budynku Hali Berlin.

Próbna ewakuacja przygotowuje użytkowników do sytuacji rzeczywistego zagrożenia. Ćwiczenia są prowadzone w ciągu dnia, w czasie normalnej pracy. Specjaliści sprawdzają nie tylko znajomość procedur i organizację zespołów ds. ewakuacji, ale również działanie systemów ochrony przeciwpożarowej w obiekcie. Pracownicy i studenci mogą natomiast w praktyce sprawdzić swoją wiedzę w sytuacji zagrożenia.

Tego rodzaju wspólne ćwiczenia Politechniki Białostockiej i Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku w wybranych obiektach Politechniki Białostockiej będą sukcesywnie realizowane w roku 2019 i latach kolejnych.