Studenci, doktoranci i absolwenci PB w finale konkursu Technotalent 2019
26-11-2019
26 i 27 listopada na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku prezentowane są finałowe projekty konkursu Technotalent 2019. Pierwszego dnia w kategorii Technotalent Politechniki Białostockiej zaprezentowało się pięć projektów, które stworzyli studenci, doktorant i absolwentka Politechniki Białostockiej.
Jedną z dodatkowych nagród w konkursie, poza nagrodą główną, jest specjalne wyróżnienie Rektora PB. O 5 000 zł rywalizują studenci i pracownicy Politechniki. We wtorek, 26 listopada zaprezentowali swoje projekty przed kapitułą konkursu.
Adam Walicki, prezes Fundacji Technotalenty, przywitał finalistów słowami: –Wybieramy najlepszych, ale Wy, jako uczestnicy tej rywalizacji, już jesteście zwycięzcami, bo jesteście najbardziej odważnymi ludźmi w tym województwie. Dodał także – Cieszmy się tą chwilą i oby dała nam ona najlepsze owoce w przyszłości!
Jako pierwsza wystąpiła Paulina Maria Łysik, absolwentka Wydziału Architektury PB. Jej projekt, czyli „Centrum Terapii Autyzmu” jest odpowiedzią na problem wzrostu liczby diagnozowanych przypadków tego zaburzenia w społeczeństwie. Centrum jako jedyny obiekt tego typu w Polsce ma łączyć dwie funkcje: diagnozę i terapię autyzmu. Dodatkowo ma też pełnić rolę konferencyjno-szkoleniową. Ideą tego projektu jest stworzenie jednorodnego ośrodka spajającego możliwości uzyskania pomocy na wszystkich płaszczyznach związanych z tą chorobą.
Aneta Popławska to absolwentka Wydziału Inżynierii Zarządzania, która zaprezentowała przed kapitułą fragment kolekcji odzieży AtenAnetA wykorzystującą technologię druku 3D. W swoim projekcie łączy tradycyjne rzemiosło krawieckie z nowoczesnymi technologiami. Te ostatnie autorka projektu wykorzystuje w coraz większym stopniu. W sytuacji, gdy w modzie było już niemal wszystko, to właśnie innowacyjne technologie są postrzegane jako przyszłość mody i element wyróżniający markę.
Damian Patryk Izbicki i Paweł Kondzior reprezentują Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku. Wspólnie opowiedzieli o projekcie pn. „Fotobioreaktor rurowy poziomy z wymuszonym przepływem do hodowli glonów”. Urządzenie zostało zaprojektowane i skonstruowane przez Studenckie Koło Biologów Sanitarnych działające przy Politechnice Białostockiej. Glony mają szerokie zastosowanie, m.in. w przemyśle spożywczym i energetycznym, a ich kontrolowana hodowla ma olbrzymi potencjał biznesowy.
Student drugiego roku na Wydziale Elektrycznym Mateusz Sumorek zaprezentował przed kapitułą konkursu „Komunikator do komunikacji alternatywnej”. Celem projektu było stworzenie urządzenia służącego w terapii osób z zaburzeniami komunikacji w różnych stopniach zaawansowania oraz w ich życiu codziennym. Dzięki współpracy z placówkami zajmującymi się komunikacją alternatywną, prototyp zawiera funkcje, które są powszechnie niedostępne w urządzeniach podobnego typu. Komunikator jest o wiele mniejszy niż inne tego typu urządzenia dostępne na rynku, tańszy w produkcji i przystosowany do rozwoju w przyszłości.
W skład ostatniego zespołu, który zaprezentował swój projekt w kategorii Technotalent Politechniki Białostockiej weszli studenci Wydziału Elektrycznego: Jakub Semborski, Mateusz Sewioło, Mateusz Świszcz, Jakub Konrad Chmielewski. Tematem ich wystąpienia był „Skaner USG do diagnostyki kręgosłupa”. W przyszłości może on stać się innowacyjną metodą diagnozy wad postawy u ludzi w każdym wieku. Działanie urządzenia opiera się na technologii USG. Fale ultradźwiękowe są nieszkodliwe dla człowieka oraz nie zakłócają pracy rozrusznika serca. Można je również stosować u kobiet w ciąży i alergików. Sygnał z sondy oraz z czujników położenia rozmieszczonych na ramieniu pozwoli na wykonanie skanu 3D kręgosłupa badanej osoby.
W konkursie Technotalent biorą udział kreatywni ludzie wieku od 18 do 35 lat, którzy przedstawiają swoje innowacyjne pomysły. Ocenia ich kapituła złożona ze specjalistów i praktyków, przedstawicieli firm oraz uczelni wspierających przedsięwzięcie. Pod uwagę brany jest przede wszystkim potencjał komercyjny danego pomysłu. W tym roku odbywa się już szósta edycja konkursu. Laureatami poprzednich są m.in. Petros Psyllos i Marcin Joka (współzałożyciel Photon Entertainment).
Do tegorocznego finału zakwalifikowano po pięć projektów głównych oraz po pięć projektów rezerwowych w każdej z sześciu kategorii konkursu: Technika, Wyzwanie Społeczne, Biznes, Design, Technotalent Politechniki Białostockiej 2019 i Technotalent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku 2019. Projekty naszych studentów i pracowników oprócz kategorii Technotalent PB zostały zakwalifikowane do pierwszej piątki w każdej kategorii konkursowej oprócz Technotalent UMwB (czytaj o tym tu: pb.edu.pl/2019/11/12/technotalent-2019-w-gronie-finalistow-studenci-i-pracownicy-pb oraz tu: wm.pb.edu.pl/2019/11/14/dwa-projekty-z-wydzialu-mechanicznego-w-finale).
Zwycięzców Konkursu Techntalent 2019 w każdej kategorii poznamy na gali rozdania nagród, 10 grudnia w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
Organizatorem konkursu jest Fundacja Technotalenty Współorganizatorami Konkursu Technotalent 2019 są Izba Przemysłowo-Handlowa w Białymstoku oraz PKO Bank Polski. Projekt jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Partnerami konkursu są Województwo Podlaskie, Santander Bank Polska SA, TOBO Datczuk Spółka Jawna, Politechnika Białostocka, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oraz Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku.
Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie: technotalenty.pl/konkurs2019 oraz na facebooku: www.facebook.com/fundacjaTechnotalenty