Album „7 dekad Politechniki Białostockiej”

20-11-2019
Album „7 dekad Politechniki Białostockiej”

Obchody 70-lecia Politechniki Białostockiej zapiszą się w historii nie tylko uroczystościami, spotkaniami i wspomnieniami. Fizyczną pamiątką roku jubileuszowego jest album „7 dekad Politechniki Białostockiej”.

Album to fotograficzna podroż po historii uczelni, opatrzona opisem każdej dekady, wzbogacona również o kalendarium.

Jego okładkę zdobi suwak logarytmiczny – symbol jubileuszu uczelni, przyrząd używany przez pierwszych kształcących się tu inżynierów.

Unikatową wartość mają umieszczone w albumie wspomnienia siedmiu osób. Są wśród nich obecny i byli rektorzy uczelni: profesorowie Lech Dzienis, Janicjusz Nazarko, Tadeusz Citko, Michał Bołtryk i Kazimierz Pieńkowski. Każdy z nich opowiada o swojej uczelni, drodze, która go tu zaprowadziła, wyzwaniach, marzeniach i sukcesach, którym zawdzięczamy dzisiejszą pozycję Politechniki Białostockiej. Niezwykle cenna jest relacja nieżyjącego już inż. Władysława Świaniewicza, absolwenta pierwszego rocznika Prywatnej Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej NOT w Białymstoku, z której wywodzi się Politechnika Białostocka. Na szczególną uwagę zasługują również refleksje Liliany Bełdowskiej, żony prof. Tadeusza Bełdowskiego, która przez lata wspierała męża w realizacji ogromnego przedsięwzięcia – transformacji Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Politechnikę Białostocką.

Album-7-Dekad-Politechniki-Bialostockiej2019 (25 MB)