Dlaczego suwak logarytmiczny?

10-04-2019
suwak logarytmiczny

Suwak logarytmiczny – symbol 70-lecia Politechniki Białostockiej

W roku 1949, kiedy powstawała Prywatna Wieczorowa Szkoła Inżynierska NOT w Białymstoku, dzisiejsza Politechnika Białostocka, suwak logarytmiczny był jednym z podstawowych narzędzi używanych przez inżynierów. W czasach kiedy nie było na świecie kalkulatorów, umożliwiał przeprowadzanie skomplikowanych działań matematycznych.

Podczas ubiegłorocznej uroczystości nadania tytułów Honorowego Ambasadora Politechniki Białostockiej o suwaku logarytmicznym przypomniał nam inżynier Władysław Świaniewicz, słuchacz pierwszego rocznika Prywatnej Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej NOT. Pan Władysław przekazał nam na pamiątkę swój własny suwak, który służył mu przez lata studiów i pracy. Inżynier Władysław Świaniewicz niestety nie doczekał obchodów jubileuszu naszej Uczelni. Zmarł kilka miesięcy po wspomnianej uroczystości.

Politechnika Białostocka świętuje 70-lecie istnienia. W ciągu minionych siedmiu dekad nasza Uczelnia przeszła wiele. Zmieniała się jej nazwa, infrastruktura, powstawały nowe kierunki kształcenia, ale niezmiennie co roku dawała światu specjalistów tworzących nową rzeczywistość. Jako symbol jubileuszu postanowiliśmy wykorzystać wizerunek suwaka logarytmicznego. Jest to swoisty ukłon w kierunku naszych pierwszych absolwentów, ludzi którzy tworzyli Uczelnię i zmieniali otaczający nas świat. Nie można tworzyć przyszłości wyrzucając z pamięci przeszłość.

Jubileusz 70-lecia Politechniki Białostockiej 2019 – Księga znaku (1 MB)