Biblioteka Politechniki Białostockiej dołączyła do ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”

23-05-2023
grupa dzieci w holu Biblioteki PB
Nasi bibliotekarze kolejny raz włączyli się w ogólnopolską akcję „Cała Polska czyta dzieciom” i przygotowali atrakcje dla najmłodszych czytelników. 23 maja 2023 r. zaprosili do Biblioteki Politechniki Białostockiej dzieci z białostockich przedszkoli. Natomiast na początku czerwca, z okazji XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, wybierają się do kilku kolejnych placówek, by zachęcić dzieci do czytania.

Hasło tegorocznej kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” brzmi „Książka jest jak ogród”. Dlatego naszą główną atrakcję, czyli czytanie fragmentów książek, zorganizowaliśmy w specjalnie zaaranżowanej sali. To jest trochę tak, że aby rozbudzić wyobraźnię małych czytelników, pracownicy Biblioteki Politechniki Białostockiej również uruchomili swoją kreatywność. Powstała przestrzeń przypominająca ogród, z kolorowymi poduchami do siedzenia i namiotami. Tu czytamy dzieciom wybrane fragmenty literackie, rozmawiamy i poszerzamy wiedzę oraz słownictwo na temat przyrody. Potem proponujemy warsztaty plastyczne oraz wykonanie własnej zakładki do książki w formie motylka. Całą wycieczkę zaczynamy jednak od zwiedzania Biblioteki Politechniki Białostockiej. Przedszkolaki są przejęte i zachwycone ilością książek, które tu zebraliśmy. Podoba im się zwłaszcza bankomat służący do zwrotów oraz windy do transportu książek między piętrami Biblioteki – opowiada mgr Justyna Paszko, kierownik Bibliotecznego Centrum Informatycznego i koordynatorka akcji „Cała Polska czyta dzieciom” w Bibliotece Politechniki Białostockiej.

23 maja Bibliotekę Białostocką odwiedziło w sumie blisko 90 przedszkolaków z białostockich przedszkoli:

• Przedszkola Samorządowego Nr 35 „Wesołe”,
  • Przedszkola Samorządowego Nr 43,
  • Przedszkola Samorządowego Nr 65 „Podlaskie Smyki”.

Jolanta Linczuk z Przedszkola „Podlaskie Smyki” przyprowadziła grupę pięcio- i sześciolatków. – Dzieci już czytają i bardzo lubią słuchać czytanych im książeczek czy wierszy. Uwielbiają też wycieczki. W ubiegłym roku w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom mieliśmy okazję gościć pracowników Biblioteki Politechniki Białostockiej w naszym przedszkolu, w tym roku cieszę się, że mogliśmy wybrać się i obejrzeć Bibliotekę na własne oczy. Dzieci są zachwycone – mówiła.

Za zakończenie dzisiejszej wizyty w Bibliotece Politechniki Białostockiej każde dziecko otrzymało dyplom wzorowego czytelnika, a także specjalną teczkę, w której znalazły się kolorowanka, kodowanka, zakładka i drobny upominek.

Dodatkowo, każda grupa przedszkolaków otrzymała po jednej książce ufundowanej przez wydawnictwa:

• Natuli – dzieci są ważne,
  • Wydawnictwo Publicat,
  • Wydawnictwo WiR.

To efekt nawiązanej przez Bibliotekę Politechniki Białostockiej współpracy z tymi trzema wydawnictwami i wspólnej troski o rozwijanie czytelnictwa.

Wraz z pracownikami Biblioteki Politechniki Białostockiej zachęcamy wszystkich do czytania książek, szczególnie dzieciom. To najlepsza inwestycja w jego rozwój!

Czytanie przynosi ogromne korzyści:

• stymuluje rozwój mózgu
  • rozbudza ciekawość świata,
  • stymuluje rozwój mowy i usprawnia pamięć,
  • kształtuje inteligencję emocjonalną,
  • buduje więź emocjonalną,
  • zachęca do uczestnictwa w życiu społecznym,
  • rozwija wyobraźnię.

(oprac. mr)

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wydarzenia. Fot. Dariusz Piekut/Politechnika Białostocka