Politechniczna Sieć Via Carpatia uruchamia konkurs Po sąsiedzku – międzyuczelniane staże badawcze i wizyty studyjne

02-02-2023
„Politechniczna Sieć Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego” w ramach współpracy Politechniki Białostockiej z uczelniami partnerskimi – Politechniką Lubelską oraz Politechniką Rzeszowską uruchamia konkurs „Po sąsiedzku – międzyuczelniane staże badawcze i wizyty studyjne”. Skierowany on jest do naukowców posiadających co najmniej stopień doktora, którzy planują odbyć staż badawczy w jednej z uczelni wchodzących w skład Politechnicznej Sieci Via Carpatia, mających na celu rozpoczęcie lub kontynuację badań. Termin naboru mija 15 lutego 2023 roku.

Wnioskodawca może się ubiegać o staż po uzyskaniu zgody kierownika jednostki, w której jest zatrudniony oraz dziekana wydziału. Wnioskodawca jest zobowiązany do wskazania opiekuna naukowego zatrudnionego w jednostce organizacyjnej uczelni, w której planuje realizować staż oraz do przedstawienia oświadczenia podpisanego przez kierownika tej jednostki o wyrażeniu zgody na jego przyjęcie. Zgodę w formie pisemnej wyraża opiekun, kierownik jednostki przyjmującej oraz dziekan wydziału, w której się ona znajduje.

Do konkursu mogą być zgłaszane wnioski o finansowanie stażu, którego czas trwania będzie wynosił 1, 2 lub 3 miesiące.

Wnioskodawca określa we wniosku termin rozpoczęcia i czas trwania stażu, przy czym staż musi rozpocząć i zakończyć się w roku kalendarzowym, w którym został złożony wniosek.

Opiekunem naukowym w uczelni przyjmującej może być osoba posiadająca co najmniej stopień naukowy doktora habilitowanego, która złożyła oświadczenie o zaliczeniu do liczby N w danej uczelni, przy czym w danym roku kalendarzowym ten sam opiekun może przyjąć nie więcej niż dwie osoby na staż.

W czasie stażu Grantobiorca zobowiązany jest do przeprowadzenia co najmniej jednego wykładu o tematyce prowadzonych badań naukowych, na zasadach ustalonych z uczelnią przyjmującą.

Kwota dofinansowania stażu, pokrywana przez uczelnię wysyłającą stażystę, wynosi:

8.000 zł/mies. brutto na pokrycie kosztów pobytu, przejazdów i prowadzenia badań;

2.000 zł/mies. brutto wraz z kosztami pracodawcy na wynagrodzenie dla opiekuna naukowego;

5.000 zł/mies. brutto dla uczelni przyjmującej na wydatki związane z zorganizowaniem/przygotowaniem stanowiska pracy, w tym udostępnienie pomieszczeń, aparatury i zapewnienie wsparcia administracyjnego.

Oceny wniosków dokonuje Komisja powołana przez prorektora ds. nauki.

Podczas oceny wniosku o finansowanie stażu uwzględnia się:

1. dorobek naukowy Wnioskodawcy i jego opiekuna, w tym maks. po 5 publikacji opublikowanych w czasopismach naukowych i w recenzowanych materiałach
z międzynarodowych konferencji naukowych zamieszczonych w wykazie czasopism ministra właściwego ds. edukacji i nauki w okresie pięciu lat poprzedzających wystąpienie z wnioskiem;

2. wartość merytoryczną planowanych badań, w tym poziom naukowy badań lub zadań przewidzianych do realizacji;

3. zasadność odbycia stażu, w tym:

a) trafność wyboru jednostki przyjmującej,

b) osiągnięcia naukowe opiekuna stażu w odniesieniu do zakresu merytorycznego stażu,

c) przewidywany wpływ stażu na rozwój kariery naukowej Wnioskodawcy;

4. sposób przygotowania wniosku umożliwiający jego rzetelną ocenę.

Zgłoszenia do Konkursu będą przyjmowane do 15 lutego 2023 roku.

Wniosek, wg wzoru stanowiącego Załącznik nr 1 Regulaminu, składany jest w formie elektronicznej na adres mailowy: dzial.nauki@pb.edu.pl

Harmonogram konkursu, regulamin oraz niezbędne dokumenty dostępne są w specjalnie przygotowanym serwisie pb.edu.pl/via-carpatia

logo Ministerstwo Edukacji i Nauki
Dofinansowano ze środków dotacji celowej Ministra Edukacji i Nauki, w ramach zadania