Wielka Konferencja Kół Naukowych Politechniki Białostockiej. 21 studenckich kół naukowych przyciągnęło do Centrum Nowoczesnego Kształcenia tłumy studentów

02-11-2022
Grupa osób przy stole z mechanizmami
Kilkanaście tysięcy odbiorców wywiadów ze studentami ze studenckich kół naukowych i ponad 500 wyświetleń transmisji to pierwszy bilans pierwszej Wielkiej Konferencji Kół Naukowych Politechniki Białostockiej, jaka miała miejsce 28 października w Centrum Nowoczesnego Kształcenia.

W gmachu przy ul. Zwierzynieckiej 16 tłumnie zjawili się członkowie kilkudziesięciu studenckich kół naukowych działających w Politechnice Białostockiej, jak też studenci i uczniowie szkół ponadpodstawowych zdecydowani rozwijaniem swoich pasji w murach naszej Uczelni.

– Pierwsza Wielka Konferencja Kół Naukowych to historyczne wydarzenie – mówił dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB, I Zastępca Rektor Politechniki Białostockiej, Prorektor ds. Rozwoju. – Studencki ruch naukowy skupiony w kołach to siła i chluba Uczelni. Nasi studenci pełni są entuzjazmu, kreatywności, zapału do pracy i znajdują wsparcie w pracownikach Uczelni. Ich sukcesy są motorem postępu i przyciągają następców do kontynuowania prac w kołach. W ostatnim konkursie „Najlepsi z najlepszych” nasze koła naukowe uzyskały wsparcie MEiN w wysokości blisko 730 tys. zł na swoja działalność. Bo tak naprawdę – jesteście państwo najlepszymi z najlepszych. Macie ambitne cele, innowacyjne pomysły i skutecznie je realizujecie. To wyróżnia naszych studentów na tle studentów innych uczelni technicznych – również tych wielkich.

Rektor zwrócił się też do obserwatorów i gości konferencji – uczniów szkół ponadpodstawowych.

– To właśnie wy będziecie następcami tych, którzy się dziś prezentują, będziecie sami odnosili sukcesy i rozwijali działalność kół naukowych – mówił prof. Świercz. – W naszej Uczelni znajdziecie bardzo dobre miejsce do realizacji swoich ambicji i pomysłów.

Ważną częścią konferencji i prezentacji w przestrzeni Centrum Nowoczesnego Kształcenia była obecność firm wspierających działanie studenckich kół naukowych.

– Te firmy wyróżniają się innowacyjnością – podkreślał prof. Świercz. – Współpraca z kołami naukowymi daje konkretne korzyści obydwu stronom.

– Nasi studenci zdobywają wiedzę, umiejętności i doświadczenie poprzez udział w najróżniejszych projektach prowadzonych przez koła naukowe w poszczególnych wydziałach uczelni – podkreślał dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB, prorektor ds. studenckich Politechniki Białostockiej, który bezpośrednio sprawuje pieczę nad działalnością wszystkich kół w Uczelni. – To przyczynia się do podniesienia kompetencji studentów działających w kołach naukowych. Dzięki temu są dostrzegani przez otoczenie społeczno-gospodarcze i rekrutowani już podczas studiów. Przykładem może być sekcja Cerber Motorsport studenckiego koła naukowego Auto-Moto-Club. Na zawodach Formula Student wielkie koncerny obserwują naszych mechaników, widzą ich umiejętności i od razu oferują im pracę. Działalność w kołach naukowych pozwala na zdobycie kompetencji bardzo poszukiwanych na rynku pracy.

– Koła naukowe w Politechnice Białostockiej działają naprawdę prężnie – potwierdzał Adrian Twardowski, przewodniczący Samorządu Studentów Politechniki Białostockiej. Sam również bierze udział w pracach koła naukowego, a jako samorządowiec dba o rozdzielanie finansów, jaki mi dysponuje Samorząd, między innymi na funkcjonowanie kół naukowych. – To wielka szansa, dla osób, które tu studiują, by rozwijać swoje pasje. Bardzo często sami wybieramy tematy, jakimi chcemy się zajmować w kołach naukowych i dlatego działamy z sercem, wkładamy w to siebie – podkreślił Twardowski. I poinformował, że Samorząd Studentów Politechniki Białostockiej powołał kapitułę, która zajmuje się przydzielaniem środków na działalność kół naukowych w Uczelni. – Można powiedzieć, że te pieniądze studenci Politechniki przyznają studentom Politechniki – skwitował Twardowski.

Podczas Wielkiej Konferencji Kół Naukowych Politechniki Białostockiej można było zobaczyć prezentacje i wystąpienia:

Wydział Architektury

1. SKN VHS – Maja Orlicka 2.3…akcja! Reaktywacja koła filmowego
  2. KN Mała Architektura – Katarzyna Zalewska Na ratunek starym domom
  3. KN Forma – Agnieszka Jakimowicz Wzornictwo a projektowanie wnętrz

Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku

1. KN ROLKA – Piotr Tarasewicz Działalność Koła Naukowego ROLKA
  2. SKN CON-CRECIK – Ewelina Rudowska i Mateusz Radziszewski Lekkie kompozyty geopolimerowe na kruszywie odpadowym
  3. CEMEX – Dyrektor Marek Dmochowski
  4. SKN DROGOWIEC – Weronika Stefaniak i Ewelina Stępnik Z SKN Drogowiec zawsze na dobrej drodze
  5. KN Leśników – Wioleta Hryszko i Daniel Skowron Potencjał jodły pospolitej jako gatunku lasotworczego w lasach północno-wschodniej Polsk
  6. BIMALLY – Dyrektor Piotr Trusewicz

Wydział Elektryczny

1. KN Systemów Wbudowanych „W sieci rzeczy” – Rafał Jaśkowski – Zastosowanie nowoczesnych systemów teletransmisyjnych w projektach realizowanych w kole naukowym Systemów Wbudowanych “W sieci rzeczy”
  1. PLUM Sp. z o.o.
  1. KN IO – Damian Orzechowski Rowery elektryczne
  1. Elmont Grupa S.A.
  1. KN LUX – Jacek Kusznier Projekty realizowane w Studenckim Kole Naukowym LUX

Wydział Mechaniczny

1. Sekcja Cerber Motorsport – Michał Gleba Jak powstają bolidy Formuly Student
  2. KN Orthos – Kacper Snarski i Daniel Maksimowski Inżynieria biomedyczna od kuchni
  3. KN Robotyków – Maria Skóra i Maciej Godlewski Roboty mogą wszystko
  4. SaMASZ Sp. z o. o.
  5. SMP Poland Sp. z o. o.

Wydział Inżynierii Zarządzania

1. KN Industry 4.0 – Natalia Łapińska, Weronika Kucharczyk, Mateusz Kucharczyk, pt. Technologia blisko nas
  2. KN LogiSquad – Angelika Remiszewska, pt. Rozwój przez współpracę
  3. KN Kreatywności – Jakub Wołosik, Paula Ulaszonek-Stanisławczyk, Aleksandra Sieliwoniuk, pt. Zakres działalności Koła Naukowego Kreatywności