Politechnika Białostocka w rankingu Times Higher Education by Subject 2023

02-11-2022
Politechnika Białostocka w rankingu Times Higher Education by Subject 2023
Dnia 25 października 2022 roku opublikowano wyniki prestiżowego rankingu Times Higher Education by Subject 2023. Politechnika Białostocka, po raz pierwszy aplikowała do tego rankingu i została sklasyfikowana w trzech obszarach: Business and Economics, Computer Science oraz Engineering.

THE Rankings by Subject obejmuje 11 obszarów tematycznych, wskazując najlepsze uczelnie w danym obszarze. Ranking opublikowany został z datą 2023, gdyż taką wyprzedzającą numerację stosuje jego wydawca.

W zestawieniu dla Business and Economics Politechnika Białostocka zajęła miejsce w grupie 601-800. Jest to ex aequo trzecia pozycja w Polsce. W tym obszarze sklasyfikowano 870 uczelni, w tym 16 z Polski. W obszarze tym znalazły się trzy dziedziny: biznes i zarządzanie (Business and Management), księgowość i finanse (Accounting and Finance) oraz ekonomia i ekonometria (Economics and Econometrics).

World University Rankings by subject 2023: Business and Economics

W zestawieniu dla Computer Science Politechnika Białostocka zajęła miejsce w grupie 801+. W tym obszarze sklasyfikowano 974 uczelnie, w tym 12 z Polski.

World University Rankings by subject 2023: Computer Science

W zestawieniu dla Engineering Politechnika Białostocka zajęła miejsce w grupie 801+. W tym obszarze sklasyfikowano 1306 uczelnie, w tym 15 z Polski. Warto zaznaczyć, że ranking Times Higher Education by Subject dotyczący inżynierii (Engineering) obejmuje kilka węższych dziedzin. Są to: ogólna inżynieria (General Engineering), inżynieria elektryczna i elektroniczna (Electrical and Electronic Engineering), mechanika i inżynieria lotnicza (Mechanical and Aerospace Engineering), inżynieria lądowa (Civil Engineering) oraz inżynieria chemiczna (Chemical Engineering).

World University Rankings by subject 2023: Engineering

W rankingu sklasyfikowano łącznie 34 uczelnie z Polski, zestawienie wyników wszystkich polskich uczelni w poszczególnych obszarach przedstawiono w tabeli.

World University Rankings by subject 2023: polskie uczelnie

Ranking Times Higher Education by Subject został stworzony na podstawie 13 kryteriów przyporządkowanych do pięciu filarów: nauczanie, badania, cytowalność, ocena międzynarodowa i przychody z przemysłu. Wagi przypisane poszczególnym filarom różnią się w zależności od obszaru, którego dotyczą. Dodatkowo dla każdego z obszarów określono próg liczby publikacji j w danym obszarze.

The World University Rankings by subject 2023

Więcej na temat rankingu i jego metodologii można odnaleźć pod linkiem: