Samoocena standardów kontroli zarządczej

13-10-2022

Trwa przeprowadzanie samooceny standardów kontroli zarządczej w Politechnice Białostockiej.

Celem jej jest dokonanie analizy funkcjonowania kontroli zarządczej oraz wskazanie możliwości jej doskonalenia i poprawy. Wyznaczone przez rektora jednostki dokonują samooceny standardów kontroli zarządczej poprzez wypełnienie zatwierdzonych wcześniej wzorów kwestionariuszy dla kierowników i pracowników.

Kierownicy i pracownicy wypełniający kwestionariusz samooceny, oceniają kryteria realizacyjne standardów mając do dyspozycji 2 możliwe do wyboru odpowiedzi: „tak”, „nie”, przy czym udzielenie odpowiedzi „nie” wymaga uzasadnienia w uwagach.

Sekcja ds. Ryzyka przedstawi informacje zbiorcze kierownikom pionów i wydziałów. Ich analiza stanowić będzie podstawę do złożenia oświadczenia cząstkowego o stanie kontroli zarządczej w pionie/na wydziale.

W tym roku samoocena standardów kontroli zarządczej przeprowadzana jest za pomocą elektronicznych kwestionariuszy dostępnych w poniższym linku po zalogowaniu:

Kwestionariusze należy wypełnić i wysłać do 31 października 2022 r.

Cały proces uregulowany jest Zarządzeniem nr 2/2021 z dnia 13 stycznia 2021 roku w sprawie wprowadzenia systemu kontroli zarządczej i zarządzania ryzykiem w Politechnice Białostockiej.

Standardy kontroli zarządczej dla sektora finansów publicznych zostały określone przez Ministra Finansów w Komunikacie Nr 23 z dnia 16 grudnia 2009 r. w sprawie standardów. Pozwalają one zapewnić spójny i jednolity model kontroli zarządczej. Zostały ujęte w pięciu obszarach, odpowiadających poszczególnym elementom kontroli zarządczej. Są to:

• Środowisko wewnętrzne,
  • Cele i zarządzanie ryzykiem,