VIII edycja konkursu El-Robo-Mech

05-10-2022
konkurs El Robo mech na PB
Zgłoś swój projekt i wygraj indeks na studia na Politechnice Białostockiej! Uczelnia ogłasza nową edycję konkursu El-Robo-Mech, w którym uczniowie szkół średnich mogą wygrać indeks na studia stacjonarne na dowolnie wybranym kierunku Wydziału Mechanicznego lub Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej.

Warunkiem jest przesłanie ciekawego, nowatorskiego projektu lub pomysłu technicznego. Prace powinny być bezpośrednio lub pośrednio związane z mechaniką i budową maszyn, mechatroniką, automatyką i robotyką, informatyką stosowaną, energetyką, elektrotechniką, elektroniką, telekomunikacją lub inżynierią biomedyczną. Termin nadsyłania zgłoszeń konkursowych to 23 marca 2023 r.

W konkursie El-Robo-Mech uczniowie mogą wziąć udział indywidualne, albo wystartować w zespole liczącym do 3 osób. Konkurs przeprowadzany jest w dwóch etapach. W pierwszym uczniowie przygotowują prezentację dotyczącą swojego projektu. Może to być schemat maszyny lub urządzenia wraz z opisem działania, program komputerowy, model konstrukcji, publikacja naukowa itp. Ważne jest to, by zgłoszenie konkursowe zawierało opis oraz wyjaśnienie, na czym polega innowacyjność projektu. Tak przygotowane prace konkursowe należy przesłać w terminie do 23 marca 2023 r. Drugi etap, do którego przechodzą najciekawsze projekty, polega na zaprezentowaniu pracy przed komisją konkursową (prezentacje zaplanowane są na Wydziale Mechanicznym PB w terminie 11 kwietnia 2023 r.). Zwycięzców konkursu poznamy pod koniec kwietnia przyszłego roku.

Laureaci konkursu El-Robo-Mech uzyskają prawo podjęcia studiów stacjonarnych na dowolnie wybranym kierunku na Wydziale Elektrycznym lub Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej, czyli: automatyce i robotyce, inżynierii biomedycznej, mechanice i budowie maszyn, mechatronice, cyfryzacji przemysłu, ekoenergetyce, elektronice i telekomunikacji, elektrotechnice oraz elektrotechnice – studiach dualnych. Oprócz tego mogą liczyć na atrakcyjne nagrody pieniężne i rzeczowe.

W ubiegłorocznej edycji konkursu indeksy na studia zdobyło w ten sposób 20 uczniów z techników i liceów. Jest więc o co powalczyć!

A jakie są oczekiwania w stosunku do tegorocznej edycji konkursu? Czym wyróżnia się konkurs, który docenia talenty młodych ludzi i popularyzuje nauki techniczne? Radio Akadera zapytało o to Dziekanów wydziałów zaangażowanych w przedsięwzięcie.

– Oczekujemy na kandydatów, którzy są gotowi zmierzyć się ze swoimi pomysłami, którzy są w stanie zaproponować coś odkrywczego na swój sposób i zastosować typowe elementy, które są w ich otoczeniu do tego, żeby zaproponować konstrukcję, która przekona komisję do tego, że jest to rzeczywiście ciekawe osiągnięcie – mówi prof. Bogusław Butryło, dziekan Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej.

– To jest wielka zaleta tego konkursu, że młodzi ludzie chcą rywalizować ze sobą, a potem mają możliwość studiowania w zasadzie gdzie chcą. Jeżeli bardziej interesuje ich elektrotechnika, to zapraszamy na Wydział Elektryczny. Wydział Mechaniczny też czeka na nich z otwartymi rękoma – dodaje prof. Roman Kaczyński, dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.

Konkurs El-Robo-Mech organizują Wydział Mechaniczny, Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej oraz Rada Przedsiębiorców WM i Rada Przemysłowo-Programowa WE.
Harmonogram i formularze zgłoszeniowe dla uczestników konkursu znajdują się na stronie: konkursy/elrobomech

Posłuchaj, co na temat konkursu mówią Organizatorzy oraz laureaci zeszłorocznej edycji konkursu

El Robo Mech (MP3, 17 MB)

Obejrzyj relację finalistów konkursu El-Robo-Mech z 2022 roku: